Honda Hornet 600 -99 dålig tomgång, kam???

Fjeppa

Ny medlem
Gick med
17 Sep 2005
Ort
Kiruna
Hoj
Honda CRF 450 HM SM
Har problem med ojämn tomgång, den liksom rullar wo wo wo pulserande liksom. Detta hänger med till ca 2500rpm sen går den mycket bättre.
Har synkat förgasarna och rengjort dom 2ggr. Pilotskruvarna är i standardläge, inget trim bara slipon. Tändstift luftfilter bränsle batteri är kontrollerade och i bra skick. Har mätt tempen på grenrören och ser ingen direkt diff i temp heller mellan cylindrarna.
Då jag lyfte toppen nyss är jag rädd att kanske en eller båda kamaxlarna kan vara felkuggade. Markeringarna på kamdreven ska linjera med toppen när vevens markering T står vid anvisad markering.
Problemet var bara att när veven stod rätt så var båda markeringarna på kammarna aningen aningen för högt över kanten på toppen. Men det var liksom det bästa läget enligt beskrivning i verkstadsmanualen. Men nu tyder ju allt på att en eller båda kammarna ändå är felkuggade. Vad tror ni, någon som har nått tips om vad det kan vara?
 
Tror det är sliponet gör att gången är lite orolig på tomgång å strax över. Sätt på orginal så får du se.
 
Nyheter
Michael Schumachers Honda Fireblade såld på auktion

Michael Schumachers Honda F...

Dags för Mälaren runt 2025 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti 202...

Retrohoj från Honda presenterad på Suzuka

Under 46:e Coca Cola 8-timm...

Sandvikens franskaste Triumph

I Norrtälje kunde vi se hur...

Hydet Dirt Drag #2 – Helt enkelt skitkul

Den 2 augusti körde Hydet M...

A ride for our child, Tyra

MC-kortegen ”A ride for our...

Mälaren Runt #40 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti kör...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP

För att fira den trefaldige...

Dragracing-EM på Tierp Arena 7-10 augusti

Den 7–10 augusti 2025 förva...

Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

Back
Top