Geronimo79
Ny medlem
.....
Last edited:
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Tidigare har väl Honda haft typ 2 timmarsgaranti eller liknande på räsercyklarna? Du borde iofs vetaFastway skrev:2057468Det finns ingen garanti på dom hojarna..Men däremot goodwill
Olof Eriksson skrev:2057493Tidigare har väl Honda haft typ 2 timmarsgaranti eller liknande på räsercyklarna? Du borde iofs veta
Ställa in förgasare å öppna luftburk lämnar jag till de visa att sia om. Min cykel är det inte gjort något sånt på iaf. Fast då sitter det ju orginalsystem på den också... Strypt orginalsystem...
Jepp, egentillverkad. Kommer nog köpa en när de väl kommer till rätt kurs och i rätt utförande.gixxxerracing skrev:2057873Kör du med decibelkiller eller ???
Vad tycker hojen om att få en plugg i röret ???Olof Eriksson skrev:2058278Jepp, egentillverkad. Kommer nog köpa en när de väl kommer till rätt kurs och i rätt utförande.
Den är intern så de e inte så mycket att se ;D Stryper ungefär en cm på diametern. Och visst är den tystare men det är en hel del kraft borta.gixxxerracing skrev:2058316Vad tycker hojen om att få en plugg i röret ???
Bilder ???![]()
Vilket helgerån att strypa en stånkaOlof Eriksson skrev:2058409Den är intern så de e inte så mycket att se ;D Stryper ungefär en cm på diametern. Och visst är den tystare men det är en hel del kraft borta.
Du kan ju alltid köra med dubbla ljuddämpare, får du lägre ljud och bra blås.gixxxerracing skrev:2058897Vilket helgerån att strypa en stånka![]()
Finns det några ljuddämpare som är bra och klarar 07´s ( 94db var det väl eller ???) ljudkrav ???
Har funderat på det, finns det någon som som tillverkar dubbla till 450:en ???philsson skrev:2058919Du kan ju alltid köra med dubbla ljuddämpare, får du lägre ljud och bra blås.![]()
Har själv en Dubbelpipa ifrån Leovince.Vet inte än hur bra den funkar men återkommer om det efter helgen. Det finns även Dubbelpipor ifrån Arrow,Akrapovic, Och jag tror dom heter SRM såg en Österikare som hade ett sådant när vi var i Ungern.Väldigt tyst o verkade gå bra. Mvh Perregixxxerracing skrev:2059050Har funderat på det, finns det någon som som tillverkar dubbla till 450:en ???
-Isf pris ???
-Länkar ???
http://www.enginehardware.se/Webshop/index.htmgixxxerracing skrev:2059050Har funderat på det, finns det någon som som tillverkar dubbla till 450:en ???
-Isf pris ???
-Länkar ???
fan köp inte en sån!!! jag hade en -04 , man får byta kolv var 13 timmaGeronimo79 skrev:2057345Har just köpt en ny crf 450 motard -05 med leovince dämpare! Är körd max 3 tim och sist jag körde gick det inte att växla till 4:an och 5:an. Ska lämna in den i veckan men det är INTE så kul när man just köpt en HELT NY Honda!! Nån som känner till vad det kan vara?? Undrar oxå om nån vet om det är stor skillnad om man synkar förgasaren och öppnar luftburken? Hur många timmar tar det innan den är inkörd ungefär? Ska man ställa om nåt i förgasaren efter man satt på trimdämparen?? Vore tacksam för lite svar och synpunkter..
mike711 skrev:2061208fan köp inte en sån!!! jag hade en -04 , man får byta kolv var 13 timma
och dom håller inte för landsvägskörning,aldeles för extrema för det race only
okej fick ingen bok med den,men det var vad förra ägaren rekomenderade det.Zilversurfer skrev:206124713:e timme? Då byter du tidigare än service intervall.
Snarare 60 timmar ?mike711 skrev:2061363okej fick ingen bok med den,men det var vad förra ägaren rekomenderade det.
ber om ursäkt för min felande info.
30-50 timmar o sköt oljebyten/filter o ventiljustering så håller den!philsson skrev:2061371Snarare 60 timmar ?![]()
Det var värst. Varför så tätt? Husaberg FC har väl 100 timmar på kolven, min FE har 200.Ktm-mangan skrev:206164430-50 timmar o sköt oljebyten/filter o ventiljustering så håller den!![]()
philsson skrev:2061694Det var värst. Varför så tätt? Husaberg FC har väl 100 timmar på kolven, min FE har 200.
![]() |
KTM säkrar investerare och gasar vidare
KTM har meddelat en viktig ... |
![]() |
Motorcykelbranschen presenterar ”Safe Ride to the Future 3.0”
Genom att bygga vidare på f... |
![]() |
Bara en månad kvar till Gotland Ring Bike Week!
Nu är det bara en månad til... |
![]() |
En månad kvar till Gotland Ring Bike Week!
Nu börjar det dra ihop sig ... |
![]() |
Vinnn en CTEK CT5 Powersport!
Svara på några enkla frågor... |
Försvarsmakten väljer Yamaha XT250 som ny ordonnansmc
Yamaha Motor har vunnit en ... |
|
![]() |
Vinnarhjälmen utlämnad
Robin Axelsson lämnar över ... |
![]() |
Yamaha XT250 ny ordonnansmotorcykel för Försvarsmakten
Yamaha Motor Europa NV fil ... |
![]() |
Distinguished Gentleman’s Ride -25
Under söndagen den 18 maj d... |
![]() |
Dags att boka in Gotland Ring!
Upplev magiska Gotland Ring... |