Honda cbr 600f

mikaelmats

Ny medlem
Gick med
10 Dec 2004
Ort
Örnsköldsvik
Hoj
Honda SuperBlackbird
Hej är det någon som har koll på hur mycket man skall betala för en 93as cbr 600.
3600 mil , import, normalt bruksskick dock ett par grova repor på kåporna över dekaler, bra däck, slipon.
Han som säljer den vill ha 26000:- vill ej pruta.
Är det ett ok pris?
 
Hojen kommer inte att sjunka mer i värde och han lär få 26 000 av någon annan, om du väljer att inte slå till. Tyvärr, för din del, så är det säljarnas marknad just nu. Synd på reporna i kåporna, annars så är det ett vettigt pris.

imho.
 
~25000 brukar dom väl ligga på idag vid normalt slitage men hela kåpor (några smårepor är nog ok), nån tusing mer för ett perfekt exemplar, betydligt mindre för ett med trasiga kåpor.

Jävligt trevlig hoj för sitt pris är mitt omdömme basserat på några kilometers körande med polarens cbr600-92. Kostar inte en förmögenhet att försäkra även om hojar i gamla klass 6 (tex min zzr600a) kan vara ytterligare billigare. CBRen kom ju precis in i den dyrare klass 7 (men så gammal hoj blir det inte så stora skilnnader och de roligare köregenskaperna är antagligen värda det).

Så kolla noggrant och köp, köp, köp! :banana :banana :banana
 
Jag tycker det låter som ett bra pris!
Ett polare köpte en 91a för 18000 tusen ! Visserligen var det 5000 mil på mätaren och så lyckades han pruta ned priset på plats!

Jag tycker du ska åka dit å köpa den, försök med 24 000 annars 25! Om han säger nej, köp den ändå! (du kan ju tveka lite så han blir osäker å går med på en liten sänkning) :tummenupp :)
 
Ja det är ju försäkringen som lockar! 176 kr mån (halv) 900 kr mån (hel)
Är den svag när man skjutsar eller funkar det?
 
mikaelmats skrev:
2183944 Ja det är ju försäkringen som lockar! 176 kr mån (halv) 900 kr mån (hel)
Är den svag när man skjutsar eller funkar det?

jag tycker det funkar, har tjejen bakpå och visst blir det inte samma sak som att köra själv men å andra sidan ska man juh inte gasa ihjäl sig med skjuts heller tycker jag :pannkyss

trevlig hoj i lagom försäkringsklass och relativt driftsäker tycker jag själv då :)
 
Pris

Hej!
Nu är de faktiskt hundra år sen denna tråd var aktiv men läste igenom den eftersom jag själv precis köpt mig en cbr. Dock lite nyare. Men ni skriver att 25 är lagom för en sån som det var frågan om.

jag skulle säga att det var ett ganska bra pris? De flesta från 93-95 ligger ju (på blocket) oftast ÖVER 30 lök. Och vad mina erfarenheter visar så är det välinvesterade pengar eftersom dom är sjukt roliga, driftsäkra och lättsålda.

Och visst är de svårt att hitta en cbr under 30 som är 90-tal eller nyare.
 
Hade själv en cbr600f -95 fram tills för några månader sen. Det va bra skick, 5600mil, fina däck, slip-on kn-filter, tonat kåpglas, stålomspunnet, miniblinkers... Dock lite smårepor. Sålde den för 29500 :-

/paco

PS. Det va även den snyggaste färgsättningen: röd/svart/grå
 
Back
Top