Honda Cb600 (hornet) vs Yamaha Fz6-n

  • Thread starter Thread starter O.M
  • Start date Start date

O.M

Ny medlem
Gick med
3 Jun 2011
Ort
Göteborg
Hoj
CBR600RR
Som rubriken tyder...Jag är ute efter min första hoj och har granskat dessa lite grand då deras pris är överkomligt. Jag tänkte främst på årsmodell 05-07. Vilken hade ni valt...? Någon som kanske är väldigt bra insatt kan ge för och nackdelar med hojarna?

Tack på förhand
 
Horneten. Hade en 05a som första hoj. Mycket snyggare och bra med kräm om man orkar varva(Bålgeting) som en tok. Skottsäker hoj på gammal recept(motorn kom 98 är oförändrad till 07 då insprutningen kom). Ingen erfarenhet av fz6 men den mycket fulare. Säkert bra men jag ger horneten min röst
 
Tycker Horneten är stabilare och känns kralligare vs Fz6'an, har en hornet -06 (som iofs inte används och är till salu) och tjejen en fz6 -07'a (som gasstoppet är bortplockat på =ca 98hk)), den känns mycket ororligare, men samtidigt så blir den ju lite livligare att köra (passar tjejen klart bättre), utseende är väl olika vad man gillar.
 
*/ ?>
Nyheter
Harley-Davidson lanserar RIDE

Pressrelease från Harley-Da...

KTM uppdaterar sin elhoj

Pressrelease från KTM: ...

Verksamheten säkrad på Gotland Ring!

Det har varit många turer k...

Ducati Superleggera V4 Centenario – kolfiberdrömmen

Med anledning av Ducatis 10...

Yamaha Ténéré 700 World Raid provkörd och klar!

Just nu återhämtar vi oss p...

Provkörning pågår, Ténéré 700 World Raid!

Just nu är vi mitt i provkö...

Världslansering, Yamaha Ténéré 700 World Raid!

Just nu är Bike på plats på...

Scenic – navigering för dig som prioriterar vägen framför destinationen

Screenshot I samband med...

CTEK visar upp ny laddare och ”booster”

CTEK NXT 5 Nu börjar sol...

Vi provkör nya H-D-modeller

Allt om MC åkte till Malaga...

Back
Top