Honda Cb600 (hornet) vs Yamaha Fz6-n

  • Thread starter Thread starter O.M
  • Start date Start date

O.M

Ny medlem
Gick med
3 Jun 2011
Ort
Göteborg
Hoj
CBR600RR
Som rubriken tyder...Jag är ute efter min första hoj och har granskat dessa lite grand då deras pris är överkomligt. Jag tänkte främst på årsmodell 05-07. Vilken hade ni valt...? Någon som kanske är väldigt bra insatt kan ge för och nackdelar med hojarna?

Tack på förhand
 
Horneten. Hade en 05a som första hoj. Mycket snyggare och bra med kräm om man orkar varva(Bålgeting) som en tok. Skottsäker hoj på gammal recept(motorn kom 98 är oförändrad till 07 då insprutningen kom). Ingen erfarenhet av fz6 men den mycket fulare. Säkert bra men jag ger horneten min röst
 
Tycker Horneten är stabilare och känns kralligare vs Fz6'an, har en hornet -06 (som iofs inte används och är till salu) och tjejen en fz6 -07'a (som gasstoppet är bortplockat på =ca 98hk)), den känns mycket ororligare, men samtidigt så blir den ju lite livligare att köra (passar tjejen klart bättre), utseende är väl olika vad man gillar.
 
Nyheter
A ride for our child, Tyra

MC-kortegen ”A ride for our...

Mälaren Runt #40 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti kör...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP

För att fira den trefaldige...

Dragracing-EM på Tierp Arena 7-10 augusti

Den 7–10 augusti 2025 förva...

Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Back
Top