Hojfikstråden 2014 - för oss kräsna

  • Thread starter Thread starter jP
  • Start date Start date
http://oxelokrog.com/
Jätte fint , och mycket gott ..... Trevlig personal ... . Ägs och drivs av Motorsport tjejer ......
Fina vägar dit. Gamla Södertäljevägen vidare mot Vagnhärad och Nyköping .....

Glömde : för dom kräsna finns det även pannkakor här :-)

Tack, prövade idag, blev en rejäl sväng via Nykvarn och delvis road-ragges rutt inklusive felkörning och en j*vla massa grusåka :crash (måste köpa grusåkarhoj!). Försökte hitta någon skojig väg från Nyköping till fiket men det finns ingen va? Gav upp och bombade motorvägen dit, jösses vilken landningsbana!

Fin utsikt och kaffeplats, fikautbudet kändes lite trött just när jag var där, 1cm kaffesump som stod kvar i en kanna och fikabröden såg rätt ledsna ut. Fredagskvällar kanske inte är bästa tiden för nybakata :) Blev en lax med potatis o kaffe för en två-hundring.

Hur som, kanske åker dit fler gånger om man är just i krokarna, men kanske inte värt att åka dit enbart för fiket från stockholm (vilket jag inte räknade med heller). Fanns lite intressanta krogar vid hamnen i Nyköping annars, rökerifisktjohejrestauranger, någon som provat? Såg trevlig ut.
 
Café björndammen har jag varit vid för några säsonger sedan. Otroligt fint och charmigt var det då. Någon som kan fylla i hur det ter sig nu?
http://www.cafekartan.se/0355812/Cafe_Björndammen

Fortfarande kanon! Hunnit fika där 2 ggr nu denna säsong, ligger så fantastiskt fint!!

Var på björndammen och käkade lunchmacka idag. Min minnesbild från förra gången stod sig väl. Vilket tokcharmigt ställe!!! Tänk om man hade en sommarstuga som låg så som det ligger.

Kan starkt rekommendera glassen också. Lakritsglassen var den bästa jag ätit!
 
Jag skulle gärna vilja få till lite ytterligare bra cafetips på denna lista! Keep em coming! Rekommendera gärna en bra hoj-väg till resmålet också :yoparty
 
Café kajkanten i Tullinge? Ser ut att vara fint. Någon som varit där?

Vägarna dit kan varieras i några turer kring Södertörn iaf.
 
Café Kajkanten = helt okej. Mysig miljö precis invid Tullingesjön, trevliga människor som jobbar där, inget utbud el grande men det finns så man blir mätt och nöjd. Rekommenderas!

Vaxholms hembygdsgård = Oh, herre min gud vad godsaker. Här finns något för alla oavsett smak. Får kakbuffén på Taxinge slott att se pinsam ut i jämförelse. Ypperlig miljö på en liten udde, gott om sittplatser men kan vara lång kö till kassan. Mycket trevligt och ett måste för alla fikasugna i sommar.
Men pissa och skit innan för det finns typ ett dass och väntan dit i kan knäcka den mest luttrade blåsan.
 
18 mil enkel resa motorväg ;-)

18 mil blir väl c.a. 25 mil enkel väg om man ruttar oderntligt, d.v.s ganska lagom långt för en dagstur. 50 mil om dagen på krokig väg skall en riktig biker tåla :D
 
Hej.
Då jag inte har någon koll som helst på varken fik eller vägar =nyinflyttad så ser jag fram emot tips.
Tjejen har tjatat om att åka till Taxinge slott och då ni har nämnt detta så undrar jag bästa (hoj)vägen dit?
Så blir dels tjejen tyst och jag får köra lite hoj :)
 
För den som tar sig utanför 50 skyltarna, Nya Konditoriet i Delsbo.
Bra mackor och fika trevlig personal, under hundralappen för kaffe& räkmacka.
Åk Tidernas Väg från Uppsala till Järvsö (se sträckning på hemsida) tråkig i början men blir bättre och
mycket trevlig omgivning. Från Järvsö Kalvstigen till Delsbo 3 mil som svänger hela tiden, man önskar
att man hade åkt på plastraketen istället för äventyraren med nya TKC 80.
 
*/ ?>
Nyheter
Besöksstorm till MC-mässan på Elmia

Den svenska mc-mässan har v...

MC-mässan startar idag

Med start idag, den 23 janu...

Fullt drag på mc-mässan i Jönköping!

Bikes monter full till bred...

Nya Indian Chief Vintage

I kölvattnet av att ha spar...

MotoGP 2026: kalender och förare

MotoGP-kalendern och förarn...

Benavides till dramatisk Dakar-seger

Luciano Benavides, som gick...

Gotland Ring Bike Week 2026 – rabatt på färjan klar!

Alldeles nyss fick vi klart...

Michelin lanserar Anakee Adventure 2 – nytt adventuredäck med fokus på väg, men redo för grus!

Michelin breddar sitt adven...

Svensk auktion med tävlingshojar

Det svenska företaget Antiq...

Officiella: Harley-Davidsons 2026-nyheter

Efter att Cruiser-programme...

Back
Top