Hojen "smårycker" vid höga varv...

rfb

Klor, Juice och avfettning
Gick med
22 May 2006
Ort
Södertälje
Hoj
YZF600 Thundercat(såld) Suzuki TL1000s -97(såld) Suzuki SuperBike (TL1000R) (såld) Husaberg FS650 Motard (såld) Aprilia 650 SuperMotard (såld) - R1, GSXR750, Aprilia RSV m.m. - allt är sålt :(
...När jag drar ur på 3, 4, 5 ans växel så småhackar det, den går ojämnt mellan 9500-13000 varv, som jag förstår är det soppan, tändningen eller stiften, för upp till det går den rent, på 1 och 2 hinner man inte märka något, min fråga är, kan det vara att jag tankade V-power igår, hade stort sett tom tank, och fyllde upp med V-power, kan det vara att hojen är inställd för 95 och plötsligt blir det vajsing? Annars ska jag testa att byta stift...andra tips?
 
thundercat600 skrev:
2197131 jag har samma problem efter jag satte dit slip on den går även bluddrigt vid 6000 varv..... måste nog mappa i skiten

Min har slipon, men har gått perfekt tills igår...Sen jag fått i nya soppan...
 
rfb skrev:
2197138 Min har slipon, men har gått perfekt tills igår...Sen jag fått i nya soppan...

Kan legat skit i botten av tanken som sögs in om du körde tanken så tom.
Borde inte va soppan, men kanske blev det nåt fel på den, kommit in vatten eller whatever, så börja med och byta soppa innan du byter nåt dyrt.
 
-PLM- skrev:
2197201 Kan legat skit i botten av tanken som sögs in om du körde tanken så tom.
Borde inte va soppan, men kanske blev det nåt fel på den, kommit in vatten eller whatever, så börja med och byta soppa innan du byter nåt dyrt.

Det började när jag tankade...inte kört den tom ännu...

Fick som svar att en hoj inställd på att gå på 95 oktan kan bete sig så med V-power eller andra högoktaniga bränslen...

Ska prova köra tanken tom, tanka 95 så får vi se...
 
En bensinstations tankar har olika omsättning på 95 respektive 98 oktan, så 98 oktan kan vara väldigt gammal och innehålla väldigt mycket kondensvatten. Tanka 95 oktan och skicka 98-oktan skvätten i retur till Shell - som brandbomb.
 
andersbrink skrev:
2198961 En bensinstations tankar har olika omsättning på 95 respektive 98 oktan, så 98 oktan kan vara väldigt gammal och innehålla väldigt mycket kondensvatten. Tanka 95 oktan och skicka 98-oktan skvätten i retur till Shell - som brandbomb.

Så kanske det var förr, inte nu.
 
Nyheter
Sandvikens franskaste Triumph

I Norrtälje kunde vi se hur...

Hydet Dirt Drag #2 – Helt enkelt skitkul

Den 2 augusti körde Hydet M...

A ride for our child, Tyra

MC-kortegen ”A ride for our...

Mälaren Runt #40 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti kör...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP

För att fira den trefaldige...

Dragracing-EM på Tierp Arena 7-10 augusti

Den 7–10 augusti 2025 förva...

Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Back
Top