Hojen dör på tomgång

  • Thread starter Thread starter PXX
  • Start date Start date

PXX

#131 Rookie 1000
Gick med
8 Nov 2010
Ort
Huddinge
Hoj
GSXR1000, Street Triple R
Har lite problem med att min racehoj dör på tomgång, oftast efter jag blippat på gasen eller bara släpper på gasen hastigt men har även hänt utan input från mig. I övrigt går den kanon och detta är inget problem när man kör men sätter lite hjärnspöken i huvudet på mig när håller tummarna för att den inte ska dö precis när lamporna tänds.

Någon som varit med om liknande och har förslag på hur man löser det? Typ höja tomgången eller nått? Det är en GSXR1000 K6 så det är ingen ride by wire eller liknande..
 
690 smcr har samma problem. På min tog jag bort o2 sensorn i ECUn och efter det dör inte min hoj. Vet inte hur det är på sporthojarna men kan tänka mig att det är snarlikt. Att O2 sensorn tunnar ut vid lågvarv.
 
Det sitter ingen o2 sensor på hojen så det kan det inte vara. Ska prova skruva på tomgången och se om problemet försvinner.
 
Nyheter
Gotland Ring Bike Week 2026

Packa hojen, damma av hjälm...

Motorsportsalongen i Örebro!

Jag tog en snabb avstickare...

Honda CB 1000 GT bjuder på sportig komfort

Det är ingen lätt uppgift H...

KTM: ”Det är helt klart vägen framåt.”

Rajiv Bajaj, 58, VD för den...

Framtidens hjälmar är här!

Bland finesserna finns ljus...

Öhlins, som under många år ...

Bridgestone lanserar nytt sportdäck

Bridgestone har presenterat...

Ny Suzuki-importör

Suzuki SV-7 GX var en av Su...

Suzuki byter importör!

Suzuki SV-7 GX var en av Su...

MotoGP-säsongen avslutas i stor stil

Den traditionella finalbild...

Back
Top