Hojen dör helt???

Linkan

Ny medlem
Gick med
6 Mar 2003
Ort
I ett bajsbrunt hus
Hoj
sätaekserr sjufemti
När jag var ute och tog en liten sväng idag så hostade cykeln till och sen DOG den helt. Efter ca 10m startade den igen (jag rullade med vxl i) med en avgas knall som följd. När jag sedan skulle åka hem 2 timmar senare så startade den och därefter dö och inte ett liv i den. Tog bort batteriet för att kolla anslutningar och vattennivå. Skruvade sedan tillbaka batteriet och allt var frid och fröjd bara att starta och åka hem..

Nån som har varit med om något liknande och vad händer om man har dålig kontakt på batteripolerna??

//Linkan
 
Har sett en handfull Suzuki VS tjuvstanna pga lösa batteripolskor, en annan felkälla kan vara att sidostödskontakten sitter löst och bryter tändningen?
 
Voyager skrev:
Har sett en handfull Suzuki VS tjuvstanna pga lösa batteripolskor, en annan felkälla kan vara att sidostödskontakten sitter löst och bryter tändningen?


Misstänkte först dödarknappen men upptäckte när jag inte fick igång den att lyse samt instrumentering (oljetryckslampa m.m) var åxå dött.
 
Nyheter
Steve McQueens Scott Squirrel till salu

Detta Scott Flying Squirrel...

Dags för Strängnäs Bike Show!

Sista lördagen i augusti är...

Bikeweekend på Kjula denna helg

Den 22-23 augusti är det da...

Motorcycle Inferno #8

Den 5 september blir Laxhol...

Tiotusentals körde Mälaren Runt

Lördagen den 15 augusti gen...

Mälaren Runt fyller 40 år

Nu på lördagen den 15 augus...

Steve Holcombe klar för GGN!

Pressmeddelande 2026-08-10 ...

Nya Chief Vintage Sturgis

I samband med 86:e Sturgis ...

Missa inte Bikes sommarnummer!

Innehåll Bike powered by...

Missa inte Bikes sommarnummer!

Innehåll Bike powered by...

Back
Top