Hojbroder CBR600

BB Punk

Ny medlem
Gick med
25 Oct 2004
Ort
Mellan dig och grannen.
Hoj
Cbr 1100 XX
Hjälpte en hojbroder i natt som hade klotat sin hoj i rondellen vid I15/statoil i Borås ca kl:23.55

En kort version:
Åkte igenom rondellen,(såg inget då)svängde in på statoil,gick in o köpte mjölk o åkte igen till rondellen summa tid:5 min
Skulle åka o tanka på Volvo hulta.
Han stod vid gamla Bike point.
Åkte ett varv till i rondellen och stannade till o frågade vad problemet var,han sa att han hade klotat.
Stannade o pratade med honom.
Han hade klotat,en lastbilschafför hade hjälpt honom med hojen ur rondellen,en förvirrad man på en moppe hade stannat till snott hans nyckel till hojen och åkt iväg.under 5 min jag var på statoil ???????

Han ville inte blanda in polis o försäkrigsbolag ???

Han var väldigt förvirrad,tyckte jag.

Det var en annan kille på statoil/Hedvigsborg som fick ta över,hade ju jobbat till 23.15 så man var trött.
Det gick inte hyra bil efter 22.00

Min teori:ingen regskylt(fanns ingen på olycksplatsen),avställd och oförskrad,och ingen åverkan på tandninglås.

Uppfattade att han kom från Göteborg o skulle till Fristad med hojen.

Min fråga är om man skall hjälpa hojbröder under vissa timmar under dygnet????????
 
Låter skumt... var han inte förbannad att gubben hade snott hans nyckel? Luktade han sprit?
 
sven666 skrev:
luktar stulen hoj långväga tycker jag.. men men vad vet jag, va ju inte där.

Luktar "styr fylla" tycker jag... snubben hade ju nyckel till hojen... men vad vet jag, va ju inte heller där.
 
Gustaf skrev:
Luktar "styr fylla" tycker jag... snubben hade ju nyckel till hojen... men vad vet jag, va ju inte heller där.

Jasså? Det säger du?

Varför såg jag dig ringlandes med en repig hjälm och runda fötter vid tullamotet igår kväll då?


Jag tycker att du är skyldig oss en förklaring din TJYV!!!! Och fegt att skylla på sven som kom så snällt på moppen och försökte hjälpa till.. (handikapp-moppen).
 
Han var nykter.
Han hade haft hög hastighet innan rondellen,sa han.
Han hittade inte i Borås heller,han visste inte var statoil/hedvigsborg låg heller.
Persoligen tror jag att han hade nyckeln i ficka,vem fan stannar till och snor en nyckel från en klotad hoj?
Jag tror att han skämdes lite över situationen också.först köra med en oförsäkrad hoj o sen klota under resans gång.
Den kan ha varit stulen också.
Det var ingen åverkan på tändninglåset vad jag kunde se.
Jag uppskattade skadorna på hojen till 15000 och det får han punga ut ur egen ficka,och hojen var relativ ny,om den var hans dvsa.

Nästa gång man ställer upp,så kanske man hjälper en hojtjuv istället och det vill man undvika.
 
KT skrev:
Nästa gång man ställer upp,så kanske man hjälper en hojtjuv istället och det vill man undvika.


ja.. det vill man inte.. men hur fan ska man veta om hojen är stulen eller inte.. det är fan inte lätt alltså... ett jävla dilemma det där... :4skrika
 
robb skrev:
ja.. det vill man inte.. men hur fan ska man veta om hojen är stulen eller inte.. det är fan inte lätt alltså... ett jävla dilemma det där... :4skrika

Ja för det e ju ganska ofta man råkar ut för sånt här...förvirrade karlar i skin som har slarvat bort sina nycklar till leksakerna de njuter av...
 
Jag åkte förbi där 00:15 och då stog det ingen förvirrad snubbe i skin där, så han försvann nog ganska fort från platsen :confused:
Och Nej !! det var inte jag som snodde nycklarna :rolleyes:
 
Långa farbron skrev:
Hur såg killen ut ?

Vad var det för färg på hojen ?

Smal,185 cm över havet.
Dainese helställ och Arai hjälm,handskar o stövlar såg jag inte vad det var för något.

Röd i botten.
Stripesningen var vit,mörkblå och en tredje färg,kommer inte ihåg för att minnet börjar svikta,när man börjar bli gammel.
Den var relativ ny:1-5 år

Har lagt denna händelse bakom mej nu.
Det är nya insatser o nya vinster som gäller nu.
 
Nyheter
Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma

När en hojfirma i Tombolo i...

Äldre än en gentleman

Vi har fotograferat en 100 ...

MV Agusta återgår till 100% eget ägande

MV Agusta Motor S.p.A. till...

MV Agusta åter självständigt

MV Agusta Motor S.p.A. till...

Back
Top