Hojåkare <3 Ronald Mc Donalds Hus

Pippi

Gudomlig sporthojare
Gick med
8 Jul 2004
Ort
Tyresö
Hoj
Troll
För 5 året i rad arrangerar vi "Hojåkare :hjarta Ronald McDonald Hus" Huddinge. Den 16 maj 2023


Huset är ett patientboende för familjer med svårt sjuka barn. Här bor hela familjen tillsammans under tiden som barnet genomgår specialistbehandling på sjukhuset, i en hemlik miljö med en möjlighet till vardag när livet är allt annat än vardagligt. Vår verksamhet bedrivs med mycket hjälp av lokalt och personligt engagemang - volontärer, gåvor och sponsorer till stor del.

Vår årliga Hojåkarkväll är ett insamlingsevent där vi framförallt ser till att skapa lite magi för familjerna som bor hos oss.


I år fyller vårt Ronald McDonald Hus i Huddinge 30 år och såklart ska det firas även med "Hojåkare :hjarta Ronald McDonald Hus" och burgare på självaste Ronald-dagen!

Vi samlas på Älvsjömässan från kl 16.00. Avfärd i kortege mot Huset kl 17.10

Alla som älskar fartfylld terapi på två hjul är därför välkomna på Hoj-kalas i vår trädgård, för femte året i rad. Vi bjuder på Husgrillade hamburgare och tar gärna emot födelsedagspresenter i form av swish så att vårt hem hemifrån kan fortsätta hålla öppet i 30 år till. Hipp hipp hurra! Hurra!!

Hoppas vi ses!

Mvh Pippi och Agniezka
 
Last edited:
Låter som en kul grej, ser dock inget datum så jag antar att Ronalddagen är i morgon 16/5 då Ronald har namnsdag?

??
 
*/ ?>
Nyheter
Ducati Superleggera V4 Centenario – kolfiberdrömmen

Med anledning av Ducatis 10...

Yamaha Ténéré 700 World Raid provkörd och klar!

Just nu återhämtar vi oss p...

Provkörning pågår, Ténéré 700 World Raid!

Just nu är vi mitt i provkö...

Världslansering, Yamaha Ténéré 700 World Raid!

Just nu är Bike på plats på...

Scenic – navigering för dig som prioriterar vägen framför destinationen

Screenshot I samband med...

CTEK visar upp ny laddare och ”booster”

CTEK NXT 5 Nu börjar sol...

Vi provkör nya H-D-modeller

Allt om MC åkte till Malaga...

IDM tar klivet upp – EURO MOTO lanseras

EURO MOTO ersätter inte IDM...

Galfer skärper greppet om racing

Pressrelease från Galfer: ...

Vi provkör Indian Chief Vintage

Screenshot I kommande nu...

Back
Top