Hojåka i LUGNT tempo.

  • Thread starter Thread starter Raderad medlem 26758
  • Start date Start date
Har inte varit så aktiv nu i somras med gruppåkning. Nu sitter man och längtar till mars/april så man kan komma ut igen.
Ska bli bättre på att köra gruppkörningar nästa sommar tänkte jag.

Hojen står nere i garaget och väntar otåligt på att få komma ut i det fria igen!
 
Hej på er nyss hemkommen från en Thailands resa tur man kört lite hoj så känns det inte lika förjävligt att det är ett par månader kvar tills man får komma ut med hojen. Längtar till sommarens körningar!
God fortsättning på er
 
Lyllos dig. Men jag har iofs oxå åkt här hemma . Dock inte lika varmt tror jag. :)
 
Första dagen med hoj till jobbet. Har ny hoj och hör nog mer hemma i den här gruppen nu mer...
Eller kanske dags att byta forum helt...

11034310_1010685885627224_6941385388711939738_n.jpg
 
Last edited:
Konstigt hojval :confused:
Du kan nog stressa sporthojar även med nya hojen
 
Konstigt hojval :confused:
Du kan nog stressa sporthojar även med nya hojen

Ombyte förnöjer!
Skönare, enklare, tryggare, säkrare, billigare försäkring, frugan kan hänga med och fortfarande rätt bra med mos i maskinen.
Den känns inte helt omöjlig i kurvorna heller, den något begränsade markfrigången kommer väl att sänka tempot en hel del... får undersöka det mer när den är inkörd. :rock

Glömde säga att det är fantastiskt att ha backspeglar som är stora nog att se saker i och tillräckligt långt ut för att se bakåt!!!
 
Last edited:
Första dagen med hoj till jobbet. Har ny hoj och hör nog mer hemma i den här gruppen nu mer...
Eller kanske dags att byta forum helt...

View attachment 417075
Hej FastFred!

Gratulerar till nya hojen. Eftersom den inte ser särskilt vanlig ut så måste jag bara fråga;
Stod du möjligtvis i den här korsningen (Södertäljevägen/Årstabergsvägen) och såg allmänt häftig ut någon gång idag? :va
 
Nyheter
BMW F 450 RR 2027
BMW F 450 RR 2027

A2-sporthoj med winglets – och ett pris som överraskar BMW:s nya A2-familj har fått sin tredje medlem. Efter F 4...

Ducati Panigale V4 2027
Ducati Panigale V4 2027

Mer effekt, ny ram och Factory Made Ducati har vässat sin superbike-flaggskepp. Panigale V4 2027 får 218 hästkra...

Aprilia skriver historia
Aprilia skriver historia

Fyra Aprilia i topp fyra. Samma helg bytte VM-ledningen ägare för åttonde gången. 2026 års MotoGP-säsong vägrar ...

Wunderlich-skydd för BMW F 450 GS
Wunderlich-skydd för BMW F 450 GS

Wunderlich lanserar tre skyddskomponenter för BMW F 450 GS – motorskyddsbåge, motorskydd och tankskyddsbåge – ut...

Finslipning av Ducati-crossarna till 2027
Finslipning av Ducati-crossarna till 2027

Pressrelease, Borgo Panigale (Bologna), 8 oktober 2026: Ett år efter debuten av Ducatis första motocrosshoj bekr...

Nytt i MotoGP till 2027
Nytt i MotoGP till 2027

MotoGP inför nytt helgformat från 2027 Två startfält. Två showdowns. Ett MotoGP. Nu kan fansen se fram emot en ä...

Fyra nya Triumph-modeller
Fyra nya Triumph-modeller

En helt ny Bonneville T40, ny Street Triple 798, uppdaterad Tiger 900 och Tiger 1200 . Triumph Motorcycles har b...

Seriösa mc-kläder till bra pris
Seriösa mc-kläder till bra pris

Raven Moravia TX Air+: Seriösa mc-kläder till ett överraskande smart pris Ventilation, anpassningsbart väderskyd...

Márquez obeveklig i Misano
Márquez obeveklig i Misano

Misano gav Márquez hans femte fulla raceseger sedan Ungerns GP i juni och hans fjärde helg med maxpoäng. Marc Má...

Yamaha R7-vinnarens rapport: ”Ett riktigt monster på kurviga landsvägar!”
Yamaha R7-vinnarens rapport: ”Ett riktigt monster på kurviga landsvägar!”

På MC-mässan i vintras anordnade vi en tävling där förstapriset var en säsong med nya Yamaha R7. Tävlingen blev ...

Back
Top