Hojåka 2011 och 2012

Hallå kamrater.
Även fast jag inte hojjar längre så har jag hittat krigaren och människan Kritto.
Läs på http://www.kritto.se/ så förstår ni mer, det kan vara en av oss.
Jag har planerna att skicka lite pengar, är det någon av er som vlll vara med och skicka en slant?

/Marcus
 
Är det några som känner för lite snack och bludder på söndag eftermiddag. Ska vi göra gruppköp på däck, olja eller nått.
Jag känner som det vore skönt att handla på sig lite i vinter så man slipper frästa plånkan i sommar.

Söndag 16,00 på Sultans.
 
Skall visst åka och handla lite Julklappar på söndag, så jag hoppar denna gång.
 
Är det några som känner för lite snack och bludder på söndag eftermiddag. Ska vi göra gruppköp på däck, olja eller nått.
Jag känner som det vore skönt att handla på sig lite i vinter så man slipper frästa plånkan i sommar.

Söndag 16,00 på Sultans.

jo:nicka
 
Äh, var i byn o vände idag. Tycker det blir för långt med tie mil för att fika. Men ska vi köpa på oss lite däck o sånt så hojta till, det är dags för byte för min del. Jag ska bara byta garage en gång till först...
 
Hyrt en hånda idag.. Click heter den(som tuben på apoteket ja), toppar ca 100, 3 liters tank å elstart =)
det enda ja lyckats skrapa är flippfloppsen :tummenupp
 
Lämnade tillbaka scootern idag. 44 mil blev det i thailands hetsiga trafik... Har sett tre trafikolyckor varav den värsta idag på motorvägen. En mopedist med skjuts som smällt - troligtvis bilen framför som bromsat.. Vet inte om han/hon överlevde - var ganska blodigt.. Ingen hjälm så klart. Kändes väldigt olustigt att åka förbi.
 
Lämnade tillbaka scootern idag. 44 mil blev det i thailands hetsiga trafik... Har sett tre trafikolyckor varav den värsta idag på motorvägen. En mopedist med skjuts som smällt - troligtvis bilen framför som bromsat.. Vet inte om han/hon överlevde - var ganska blodigt.. Ingen hjälm så klart. Kändes väldigt olustigt att åka förbi.

Håll dig i baren det är lugnast, åka moppe får du göra hemma på lagårdsbacken.
 
Det enda man ska åka i Thailand är longtailbåt, bara man håller sig där fram så man inte fastnar i svänghjulet eller generatorn... När jag var där så höll vi på o fronta i en Hiace med en buss...
 
Såg att några startat årets säsong idag.
Svart Gixxer med dubbla yoshi-blås bl.a. Någon som känner sig träffad? :D
 
Såg att några startat årets säsong idag.
Svart Gixxer med dubbla yoshi-blås bl.a. Någon som känner sig träffad? :D

Jag startade min Yamma utan ljuddämpare, men nått åka blev det inte. Och så monterade jag mina PP-Tuning fotpinnar,,,,,,,,, snyggt och snabbt kommer det att bli.:rolleyes:
 
till helgen ska det bli varmt,,, kanske så varmt att man tar ut hojen,,,,, har någon något intresse så hör av sig då.
 
Har inte startat upp hojen än. Det är influensa-tider i familjen, har feber å är sjuk. Ska försöka starta upp hojen i helgen om jag känner mej bättre. dags att börja åka snart.
 
SMC kommer till stan på söndag kl, 12,00. jag tänkte gå dit och kolla lite, blir väl mest glidarfolk men raceputtar var ju okcså välkomna.

Bor du i Sörmland och kör motorcykel?
Kom och ta en fika med oss och KMCK och lyssna på vad vi funderar på att göra under året och berätta för oss vad DU vill att vi gör under 2012.
Söndagen den 11 mars kl 14.00-16.00 Fredsgatan 20 i Katrineholm
i samarbete med Katrinehol...ms MotorcykelKlubb
Vi kommer bland annat att visa några filmer från föregående
säsong och självklart välkomnar vi en skön blandning av nybörjare, erfarna eller nya touringrävar, 125a-förare, rejsputtar, grusåkare och givetvis customfantaster.
Du är välkommen vare sig du redan är SMC:are, inte är det ännu eller aldrig tänker bli det. (Du har väl inte missat att vi även för 2012 bokat 10 söndagseftermiddagar på Gröndals Motorbana i Eskilstuna och att man kan förboka sig? Motarder får dessutom egna kördagar! Läs mer på hemsidan
 
Tjena,

Hoppas det blir lite förnyad aktivitet här denna säsong.
Till helgen hoppas jag på att bli ny ägare till en ZZR1400 och kan knappt vänta på att våren är här på allvar och att gruset och saltet är bortsopat.

/ Peter
 
Premiäråkte 6 mil på zzr1400 i söndags. Mmmm... Lite skillnad mot gamla FZ750'n med 27 år på nacken.
Om vädret håller i sig blir det en tur i morgon OCH på söndag också.
 
Hondan är luftad, en kort tur förra söndagen då bensin tog slut och sedan när jag skulle starta på reservern så dog batteriet, efter jag puttat hem bågen och tankat upp den så går den prima igen. :yoparty

Riktigt skönt att vara ute på vägarna igen :banana
 
Nyheter
Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma

När en hojfirma i Tombolo i...

Äldre än en gentleman

Vi har fotograferat en 100 ...

MV Agusta återgår till 100% eget ägande

MV Agusta Motor S.p.A. till...

MV Agusta åter självständigt

MV Agusta Motor S.p.A. till...

Back
Top