Hjälp, ZX6R -97 vägrar starta efter vintern.

ryman

HONUNG!
Gick med
10 Apr 2008
Ort
bredvid grannen
Hoj
KTM 640 SM Prestige
Tog fram hojen och fick inte igång den, bytte en bakblinkers som va trasig och sen efter lite felsök verkade det som att bränslepumps relät va dött, köpte nytt och känner nu att pumpen suger men hojen vägrar starta... tändstiften tänder men vet inte om den får soppa eller om det är något annat som spökar.

kollade bränslepumpen om den funka genom att koppla den direkt till batteriet och det funkade. ska koppla bort bränsleslangen till förgasaren och se om det kommer soppa dit så den inte är igen kloggad.

försökte starta den ett tag men inget.. ville dock inte hålla på för länge och göra den sur. då slog mig tanken att det lukta fan inte så mkt bensin som det brukar göra när man har svårt att starta vilket stöder min teori på att den kanske inte får soppa. (brukar man inte få mkt soppalukt i avgasröret om den är sur eller på väg att bli?)

Behöver tips på vad man kan felsöka eftersom jag kört fast...
vad som helst kanske bara en tanke ni har... vill åka hoooj!! :jisses
 
Nyheter
Bridgestone dominerade i Suzuka 8 Hours

Pressrelease från Bridgesto...

Publikrekord under World Ducati Week

Ducati slog publikrekord un...

Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027

Brembos nya carboceramiska ...

Ducati lanserar Desmo450 EDS

Ducati lanserar Desmo450 ED...

Custom Bike Show 2026

I år var det 52a gången Cus...

Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!

Med en månad kvar är det gl...

Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp

I motorvärlden finns det ha...

Inga mirakelbatterier ändå?

Rabalder kring Verge: Har s...

Custom Bike Show på lördag!

På Sveriges nationaldag, nu...

Bilder från DGR 2026

Den 17 maj kördes The Disti...

Back
Top