Hjälp med moped - går på startgas, men inte utan.

Berra_83

Per
Gick med
12 May 2005
Ort
Vetlanda/Värnamo
Hoj
ett par r6:0r
Vet att detta inte är ett moppeforum, men jag vet att det finns massor av folk som är duktiga på motorer mm, så jag önskar lite hjälp.:tummenupp'

Hur som helst, var förbi och kikade på sambons gamla moppe (eumoppe av kinakaraktär) som stått i ett garage ett par år. Och hennes bror har försöker att få igång denna. Han har bytt batteri, tändstift, bensin. Men den startar inte iaf.

Den gick innan den ställdes in, det vet vi.
Att den har gnista vet vi också.
Den startar med hjälp av startgas, det vet vi också, och sen går det att hålla den vid liv med hjälp av startgas, ett tag, men slutar men att tillföra gas så dör den.

Hur skall vi gå vidare?

Jag skulle ju gissa på att det skulle kunna vara igengrott i förgasarnålen, och läge att rengöra eller byta denna, vad tror ni andra på?

Tacksam för tips!
 
Japp, ingen soppa får den låter det som. Steg ett är att rengöra förgasaren. Lyka till! :)
 
Kan också vara att batteriet inte orkar lämna tillräckligt med kräm för att både dra runt och starta upp den. Har haft det problemet på tösens EU moped, en Yamaha från 2006.

Edit: Bränsleproblemet fram är ju rätt. Förstod inte vad jag läste.....
 
Last edited:
Jag hade ett liknande problem med dotterns moped förra veckan. Soppan sugs upp ur tanken av en vacuumpump och där var en spricka på huvudslangen till tanken, således inget vacuum.
När jag bytt slang funkade moppen perfekt igen.

Tar dock en halv dag att skruva av och på all plast, iaf på hennes Hyosung.
 
Töm tanken ordentligt, klipp till en liten svamp och tryck ned och sug upp det sista med och lys med en ficklampa ner i tanken så det är rent och hyffsat torrt, och fyll på med lite ny bensin. Dra av bensinslangen på förgasaren och stoppa änden i en burk, dra av vacumslangen på insuget och sug i denna tills du ser att det kommer ren bensin i burken. Skruva av och isär förgasaren och rengör, jag brukar använda lampolja att lägga delarna i och blås sedan noggrant igenom alla hål sedan i hop med allt och på med förgasaren och anslut allt utom vacumslangen, denna suger du i nu så förgasaren fylls med bensin sedan på med den också, färdigt.
Tror jag har gjort den här proceduren på 15 kinascootrar vid det här laget:huvet
 
Nyheter
Michael Schumachers Honda Fireblade såld på auktion

Michael Schumachers Honda F...

Dags för Mälaren runt 2025 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti 202...

Retrohoj från Honda presenterad på Suzuka

Under 46:e Coca Cola 8-timm...

Sandvikens franskaste Triumph

I Norrtälje kunde vi se hur...

Hydet Dirt Drag #2 – Helt enkelt skitkul

Den 2 augusti körde Hydet M...

A ride for our child, Tyra

MC-kortegen ”A ride for our...

Mälaren Runt #40 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti kör...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP

För att fira den trefaldige...

Dragracing-EM på Tierp Arena 7-10 augusti

Den 7–10 augusti 2025 förva...

Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

Back
Top