Hjälp med att ta reda på vilka delar jag ska beställa

django

Ny medlem
Gick med
6 Apr 2015
Ort
Nykvarn
Hoj
Minimoto
Hej

Jag behöver hjälp att identifiera vilken del jag ska beställa och var man kan beställa den. Grabben har en (gammal) minimoto där startmekanismen har jag pajat. Det är ingen kickstarter utan man drar igång den. Så det är alltså den man drar igång den med som jag är ute efter.

Jag bifogar lite bilder som förhoppningsvis möjliggör att någon av er kan identifiera märke och därmed tips mig var jag kan köpa en ny drag-start. I den första bilden har jag markerat var drag-starten ska sitta.

bild1.jpgbild2.jpgbild3.jpgbild4.jpg

MVH
Peter
 
Hej!

Jag vet inte ett dugg om fiddys, men för att få vettiga svar tror jag det underlättar om du skriver vilket märke och modell det är.
 
Hej laidback

Tack för ditt svar.. om jag det visste så att det varit ganska lätt.

/Peter
 
Hej

Tack för svaren

@Veritas: håller med, vi har en till men vill att grabbens polare ska kunna åka en egen när de hälsar på.

@Broberg: suveränt, jag kollar in och beställer, för precis som du säger så kan man chansa när det kostar så lite.

Återigen tack
Mvh
Peter
 
Nyheter
Mälaren Runt fyller 40 år

Nu på lördagen den 15 augus...

Steve Holcombe klar för GGN!

Pressmeddelande 2026-08-10 ...

Nya Chief Vintage Sturgis

I samband med 86:e Sturgis ...

Missa inte Bikes sommarnummer!

Innehåll Bike powered by...

Missa inte Bikes sommarnummer!

Innehåll Bike powered by...

Shelby Turner, klar för GGN

Pressmeddelande 2026-08-05F...

Premiär för Östgöta Dundret

Under 1940 talet var Finspå...

Ny 500-kubiks retro från Honda

Efter rykten om en ny retro...

Ny 500-kubiks retro från Honda

Efter rykten om en ny retro...

Ny 500-kubiks retro från Honda

Efter rykten om en ny retro...

Back
Top