Hjälp! Kopplingen på min Yamaha funkar inte!

Frippe

Efter regnet kommer solsken =)
Gick med
6 Mar 2003
Ort
Umeå
Hoj
Suzuki TL1000 s -98
Har en Yamaha FZR 600-92 som kopplingen uppför sig väldigt underligt på. Den Funkar bra på 1:an men så fort man lägger in 2:an så sjunker handtaget in och kopplingsverkan försvinner nästan helt. Detta har gjort mig väldigt konfunderad och jag undrar om någon har en susning om vad det kan vara?


Har plockat isär kopplingen och axeln som kopplingskorgen sitter på glappar några mm. Ska den göra det eller kan det vara boven. Även nållagret som håller själva korgen glappar lite.

Vore väldigt tacksam för svar då detta håller mig vaken hela nätterna...


/Frippe
 
Visst spel i sidled ska det nog vara, men knappast flera mm. O åt andra hållet, radialled, ska det inte glappa alls. Köp verkstadshandbok o kolla närmare i den.
/u
 
Jag har svårt att tro att en hoj från -92 har hydraulisk koppling och jag har lika svårt att tro att den glappar flera mm, 1 millimeter är MYCKET i en motor!















Jag vet inte vad som är fel, jag kände bara att jag var tvungen att bevisa hur otroligt bra jag är på att krossa andra människors förslag :p


PS. Det gäller även drömmar, förhoppningar, självförtroenden osv. DS.
 
Nyheter
Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027

Brembos nya carboceramiska ...

Ducati lanserar Desmo450 EDS

Ducati lanserar Desmo450 ED...

Custom Bike Show 2026

I år var det 52a gången Cus...

Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!

Med en månad kvar är det gl...

Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp

I motorvärlden finns det ha...

Inga mirakelbatterier ändå?

Rabalder kring Verge: Har s...

Custom Bike Show på lördag!

På Sveriges nationaldag, nu...

Bilder från DGR 2026

Den 17 maj kördes The Disti...

ZXMOTO – nytt mc-märke i Sverige

PRESSMEDDELANDE, Köpenhamn,...

Gotland Ring Bike Week, välbokat trots turbulens i bolaget!

Det är med glädje vi pratar...

Back
Top