Hjälp! Fattas det här från min AGV XR-2 ?

Wilcan

Socialdemokrati är klassförräderi.
Gick med
13 Jul 2008
Ort
På landet där försäkringen är billig.
Hoj
?
Köpte en oanvänd hjälm begagnat igår, kommer dock hem och misstänker att en sak fattas på den som antagligen har med ventilationen å göra.





Kolla in bilden, vetifan riktigt vad det kallas eller vad det är. Är det någon som har samma hjälm som jag som kan intyga på att den satt där från början? AGV's kundservice är urdålig. Har en XR-2 Motogp Rossi något.

Hade vart gött om någon vet, så kunde man antingen ringa tillbaka till snubben å be han hitta skiten eller beställa nytt om det är bra att ha :tummenupp
Oddset är väl litet att någon har eller har haft samma hjälm? Men gör ändå ett försök!



Tack på förhand!


PS: <-- Min hjälm!
 
Last edited:
saken du syftar på är nässkydd eller vad det kallas ,, det är till för att reducera imma på visiret. vissa hjälmar e den väldigt efektiv på, andra --- inte lika mycket.

skulle inte kunna tänka mig att det INTE har suttit ett men som sagt, jag vet inte med säkerhet
 
Ser efter nu och det finns spår, alltså hack i hjälmen där det troligtvis har suttit ett! Måste vara på grund av det, eller antagligen bara ventilationshål? Vill veta lite mer konkret innan jag slänger iväg ett sms till säljaren, trodde jag betalade för en komplett hjälm :)

Tack !
 
På min Nolan följde det med ett nässkydd men inte till min Shoei. Det kan mycket väl vara extra tillbehör.
 
Skulle tro att det är ett extra tillbehör.

Edit: bra att man är snabb.

Kan ju faktiskt vara så att han har köpt ett sånt till hjälmen, och sen ångrat sig och tagit bort det, lämnat tillbaka det, och sålt hjälmen till dig?
 
Mycket möjligt, såg att det kostade 95:- i Duell-katalogen så det var inte så farligt heller, fick iaf AGV påsen med, så det räcker. Lär inte behöva någon manual eller tråkig broschyr haha.

Frågan är bara om det är någon återförsäljare som har näs-skydd specifikt till den hjälmen, skulle aldrig i hela mitt liv tro det. Får väl höra om de kan beställa in, känns ju som en väldigt effektiv sak, och har man ändå en påkostad hjälm så vafan! Eller vad säger ni? :D

Tack för snabba svar, :)
 
Last edited:
Mycket möjligt, såg att det kostade 95:- i Duell-katalogen så det var inte så farligt heller, fick iaf AGV påsen med, så det räcker. Lär inte behöva någon manual eller tråkig broschyr haha.

Frågan är bara om det är någon återförsäljare som har näs-skydd specifikt till den hjälmen, skulle aldrig i hela mitt liv tro det. Får väl höra om de kan beställa in, känns ju som en väldigt effektiv sak, och har man ändå en påkostad hjälm så vafan! :D

Tack för snabba svar, :)

Det är ju bara att kolla vilka som är Duells-återförsäljare, så kan dom ta hem ett nässkydd åt dig :tummenupp Tycker det blir mycket bättre med nässkydd, annars immar det igen direkt när det är kallt.
 
Det är ju bara att kolla vilka som är Duells-återförsäljare, så kan dom ta hem ett nässkydd åt dig :tummenupp Tycker det blir mycket bättre med nässkydd, annars immar det igen direkt när det är kallt.

Min erfarenhet är att nässkyddet inte gör så värst mycket mot imman. Det enda som verkligen hjälper är ett dubbelvisir, typ Shoeis pin-lock. Jag köpte nässkyddet för det kändes konstigt utan, eftersom jag var van vid att ha det på min gamla hjälm.

Mycket möjligt, såg att det kostade 95:- i Duell-katalogen så det var inte så farligt heller

Det var billigt, till min Shoei kostade det mellan 2 - 300.
 
Nässkyddet skall sitta med tre fästen framme på hjälmen, finns som reservdel å jag tippar på att det är samma till alla AGV hjälmar. Satte ett sånt på min AGV Ti-tech hjälm, å jag har beställt ett nytt då ett av de tre färstena gick av på skyddet.
 
Okej, får se fram mot säsongen om det är något som kommer behövas :)

I Duells katalogen kostade skyddet 99:-, antar att återförsäljaren tar lite mer betalt då.

Och hjälmen, sitter som smack, inte en repa och inte en endaste slitning på gummilisterna eller skumgummit på insidan. :)
 
Last edited:
Nyheter
Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma

När en hojfirma i Tombolo i...

Äldre än en gentleman

Vi har fotograferat en 100 ...

MV Agusta återgår till 100% eget ägande

MV Agusta Motor S.p.A. till...

MV Agusta åter självständigt

MV Agusta Motor S.p.A. till...

Back
Top