Hjälp för att söka identitet på MC utan handlingar

Bike4fun

Sporthojsnörd
Gick med
2 Nov 2005
Ort
Stockholm
Hoj
R-hoj
Som jag berättat i en annan tråd så har jag haft ett litet he---te att lyckas registrera in en 50 år gammal motorcykel som jag köpte utan papper för många år sedan.
Till er som är i samma sits och ej lyckats hitta information via egna sökningar i olika arkiv och register så kan jag tipsa om en herre i södra Sverige som lyckades hjälpa mig när jag gått bet och nästa givit upp. Han heter Jan-Olof och nås på mejladressen mcregnr (at) gmail.com Han ägnar mycket tid åt att söka i olika arkiv och samla information om en mängd motorcyklar. För denna tjänst tar han en liten avgift såvida han lyckas få fram information, i annat fall ingen avgift alls.
En genomtrevlig herre som lyckats hjälpa många på detta sätt. Med respekt för hans tid så ber jag eventuella intressenter att inte överösa honom med frågor som inte rör just sökning av identiteter på motorcyklar där man saknar information om tidigare registreringsnummer etc.
 
Nyheter
Sandvikens franskaste Triumph

I Norrtälje kunde vi se hur...

Hydet Dirt Drag #2 – Helt enkelt skitkul

Den 2 augusti körde Hydet M...

A ride for our child, Tyra

MC-kortegen ”A ride for our...

Mälaren Runt #40 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti kör...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP

För att fira den trefaldige...

Dragracing-EM på Tierp Arena 7-10 augusti

Den 7–10 augusti 2025 förva...

Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Back
Top