Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Comi skrev:Någon som vet vilka telefoner som klarar av 3´s simkort?
Jag hörde från någon att det har cirkulerat en lista på webben som beskriver vilka telefoner det rör sig om.
Någon som vet?![]()
Comi skrev:Betyder det att det inte finns några telefoner som kortet fungerar i?
Jag pratade med Motorola och de sa att det funkade i E635 (kan den heta så?). Tyvärr är den inte exakt vad jag letar efter, snarare en samsung 700.
Mer hjälp tack!![]()
Comi skrev:Betyder det att det inte finns några telefoner som kortet fungerar i?
Jag pratade med Motorola och de sa att det funkade i E635 (kan den heta så?). Tyvärr är den inte exakt vad jag letar efter, snarare en samsung 700.
Mer hjälp tack!![]()
norrlansguld skrev:Det ska inte vara något problem med att köra kortet i den telefonen, men vad vinner du på att köra 3G i en vanlig GSM?
Tom skrev:Du får billiga samtal och en liten och smidig telefon.
Du kan självklart inte köra 3G, men samtalskostaden är densamma även om samtalet kopplas via 2G-nätet.
Comi skrev:Endel är samma argument som Tom framför.
Men dessutom strular (jag verkar dock ha fixat den) endel och jag kan inte sköta mitt jobb utan telefon.
Dessutom kan det vara skönt att ha en liten telefon i fickan då och då.
Det bästa vore dubbla kort men 3 gillar inte den idén något alls verkar det som.
amullo skrev:Japp. Anledningen till att den inte kopplar från 3g till 2g är att TRE anser att det är för dyrt att köpa siemens calltransfer program för basstationerna (eller vad det hette). Det skulle, enligt uppgift, kosta för mycket. Då satsar man hellre pengarna på att bygga ut 3g master. Däremot är det inga problem att koppla från 2g till 3g, eftersom att luren ligger kvar på 2g tills man avslutar samtalet.
Förresten så släpps en ny NEC nästa vecka och 3G PCMCIA kort kommer om någon/några veckor. Soft, eftersom 3 ligger halva priset per Mb jämfört med både GPRS och Vodaphone 3g.
|
|
Motorsportsalongen i Örebro!
Jag tog en snabb avstickare... |
|
|
Honda CB 1000 GT bjuder på sportig komfort
Det är ingen lätt uppgift H... |
|
|
KTM: ”Det är helt klart vägen framåt.”
Rajiv Bajaj, 58, VD för den... |
|
|
Framtidens hjälmar är här!
Bland finesserna finns ljus... |
|
Öhlins, som under många år ... |
|
|
|
Bridgestone lanserar nytt sportdäck
Bridgestone har presenterat... |
|
|
Ny Suzuki-importör
Suzuki SV-7 GX var en av Su... |
|
|
Suzuki byter importör!
Suzuki SV-7 GX var en av Su... |
|
|
MotoGP-säsongen avslutas i stor stil
Den traditionella finalbild... |
|
|
Återkallelse av KTM 125, 250, 390 och 990 DUKE-modeller från årsmodell 2024
Är din KTM bland dem som sk... |