Hjälmfrågor, Nitro n1900-vf

blarvel

Ny medlem
Gick med
2 Feb 2013
Ort
Motala
Hoj
98, Kawasaki er-5
Hejsan! När jag idag var på jakt efter MC-utrustning så kom jag över en Nitro-hjälm (n1900-vf). Då den var på extrapris gjorde jag ett impulsköp, men i efterhand undrar jag om jag gjort rätt val.
Jag har sökt efter information samt recensioner, men det har inte funnits mycket. Så jag vänder mig hit, Vad har ni för erfarenheter vad gäller Nitro eller n1900-vf?
(säkerhet och hållbarhet).
 
nitro är stora i England (brittiskt märke) och många av deras hjälmar har fått bra betyg i sharp's test.. Ska sägas dock att Nitro är "budget" och kanske inte har de skönaste inredningnen, bästa kvallan på lacken, bästa ventilationsreglagen etc etc.. Dock helt klart grymt prisvärda OM de passar ens huvud.. Har haft en Nitro n800v, och gillade den hjälmen skarpt, dock var den inte tillräckligt djup (uppifrån å ner) så hakan tenderade att titta ut på undersidan..
 
*/ ?>
Nyheter
Sista dagarna för ”Early Bird”, Gotland Ring Bike Week!

Boka senast lördag 31/1 för...

Gotland Ring GPE Circuit i konkurs, verksamheten räddad!

Bolaget bakom den dagliga d...

Besöksstorm till MC-mässan på Elmia

Den svenska mc-mässan har v...

MC-mässan startar idag

Med start idag, den 23 janu...

Fullt drag på mc-mässan i Jönköping!

Bikes monter full till bred...

Nya Indian Chief Vintage

I kölvattnet av att ha spar...

MotoGP 2026: kalender och förare

MotoGP-kalendern och förarn...

Benavides till dramatisk Dakar-seger

Luciano Benavides, som gick...

Gotland Ring Bike Week 2026 – rabatt på färjan klar!

Alldeles nyss fick vi klart...

Michelin lanserar Anakee Adventure 2 – nytt adventuredäck med fokus på väg, men redo för grus!

Michelin breddar sitt adven...

Back
Top