Hjälm från Kina?

Hamb

Ny medlem
Gick med
19 Apr 2016
Ort
.
Hoj
Hoj
Screenshot_20161020-203711.jpg

Har sneglat lite på Bells nytillverkade "Moto 3" modell och hittade samtidigt denna hjälmen på bilden som är snarlik bells men för halva priser (1500:-) och är tillverkad i Kina... hur är det med kvalitén från Kina? Är allt skräp eller? Denna ska tydligen vara "Dot" klassad... vad innebär det? ..... Någon som har koll på detta? :)
 
View attachment 434128

Har sneglat lite på Bells nytillverkade "Moto 3" modell och hittade samtidigt denna hjälmen på bilden som är snarlik bells men för halva priser (1500:-) och är tillverkad i Kina... hur är det med kvalitén från Kina? Är allt skräp eller? Denna ska tydligen vara "Dot" klassad... vad innebär det? ..... Någon som har koll på detta? :)

Dot standard är en minimum standard som hjälmtillverkarna måste följa för förarens säkerhet. Något som kinesiska kopior säkert inte följer.


Enkel googlande hade givit dig svaret "stay away from kina!" bättre och köpa riktigt
 
Varför funderar man ens på att snåla/chansa på personlig skyddsutrustning? :va
Fan, köp det allra bästa du kan hitta hos den mest seriösa handlare du kan hitta så du får det som är optimalt för dig,.

Edit: sorry, ser nu att du är smålänning.
 
Jag tycker du ska köpa alla delar som är vitala för väghållningen även bromsarna från Kina...

Att bara köpa skyddsutrustning därifrån är fegt då det faktiskt finns en chans att man aldrig ramlar!



:huvet
 
Nuförtiden är nästan all skit gjord i Kina.

Därför skall man hålla sig undan billig skit av undermålig kvalité, men gärna fortsätta köpa bra skit (som dock oftast är dyr).

Så enkelt är det.
 
Hade inte ens kört på en bell så en kinesisk no-name...njaaaa. Inte så bra
 
ibland vill man verkligen verkligen tro på något, fast man vet innerst inne, att det där något, inte egentligen är någon vidare ide :)
 
Köp en hjälm från ett känt märke istället för noname kina så slipper du fundera på om den skyddar som den ska eller om du får plocka grus ur pannbenet om du mot förmodan skulle köra omkull..
 
Jag vahettere håller med i stort, men vill poängtera att det kan vara svårt att veta vad man köper.

Runt -03 hade Lidl crosshjälmar i en kampanj, 299,- kostade kalaset.

EXAKT samma, ja alltså EXAKT samma kruka såldes ett halvår senare på Lelles för 899,-

Tänker att samma kille som köper en ny Monstra 450, kanske tycker en åttahundring för en crosskruka är bra nog, men skulle han köpa den på Lidl?
 
*/ ?>
Nyheter
MC-mässan startar idag

Med start idag, den 23 janu...

Fullt drag på mc-mässan i Jönköping!

Bikes monter full till bred...

Nya Indian Chief Vintage

I kölvattnet av att ha spar...

MotoGP 2026: kalender och förare

MotoGP-kalendern och förarn...

Benavides till dramatisk Dakar-seger

Luciano Benavides, som gick...

Gotland Ring Bike Week 2026 – rabatt på färjan klar!

Alldeles nyss fick vi klart...

Michelin lanserar Anakee Adventure 2 – nytt adventuredäck med fokus på väg, men redo för grus!

Michelin breddar sitt adven...

Svensk auktion med tävlingshojar

Det svenska företaget Antiq...

Officiella: Harley-Davidsons 2026-nyheter

Efter att Cruiser-programme...

WP kliver in i bromsvärlden – lanserar helt nya bromssystem

WP har länge varit synonymt...

Back
Top