Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
de e nått sånt.. typ att den kopplar helatiden..UrbanTiger skrev:Om jag fattat rätt så är det någon typ av centrifugalkoppling på den och det är nått fel inne i den. Bara att riva skiten![]()
helt plötsligt.. baraulf_lundin skrev:Borde funka som centrifugalkoppling när vevaxeln driver men driva ovillkorligt när man kickar.
Hur uppkom det ? Plötsligt ? Smygande ? Efter nåt mek ?
Tror som Urban; riv o kolla.
/u
UrbanTiger skrev:Om jag nu får gissa en gång till så är det troligast att dom två kopplingsbackarna (nr 2) har blivit utslitna eller att dom fått olja på sig.
Det ser ut som att det skulle kunna vara så att när du sätter "skjut" (kick eller motorbroms) på kopplingen så vrider kopplingsbackpaketet sig så att det låser kopplingen. Och när man varvar upp den så det blir "driv" så fixar dom tre vikterna i mitten så att backerna pressas utåt.
Botemedel kan bara två (3) alternativ.
1. Banden på backarna är slut. Köpa nya backar alternativt skaffa nya band som du limmar på med sjuhelveteslim. Ordna en bra fixtur så du får bra klämkraft med tvingar.
2. Det har läckt ut olja från packboxen på vevaxeln. Tvätta backarna med Bräkleen, värm upp dom så dom svettas lite och tvätta igen. Byt även packbox.
3. Köp en annan hoj![]()
Under EICMA-mässan i Milano presenterar Harley-Davidson de kommande daga...
Den längsliggande V-twinnen (med vevaxeln cykelns färdriktning) har seda...
Tre år, tre segrar. Max Ahlin har hittat ett vinnande recept på Gotland ...
Efter tre timmar och sjutton minuters kamp mot lera och vatten körde jag...
Bike är nu på plats på Gotland och på GGN, världens största endurotävlin...
Kvällarna innan avresa till GGN är alltid lite stressigt och jäktigt, so...
Nu öppnar vi beställningen av Katalogen 2027. Du säkrar ditt exemplar, s...
Nu är det snart dags, världens största endurotävling, Gotland Grand Nati...
A2-sporthoj med winglets – och ett pris som överraskar BMW:s nya A2-fami...
Mer effekt, ny ram och Factory Made Ducati har vässat sin superbike-flag...