Hindle Slip On

Melrose

Can I marrie my bike?
Gick med
3 Oct 2005
Ort
High Chaparrall
Hoj
R6 -00
Sitter ett Hindle effektsystem på min R6;a, men jag har inte en aning om vad det är för grejer. Vad jag förstått är det ju inte världens vanligaste ( inte i Sverige iaf). Finns det någon som har erfarenhet av dessa system. Vill vet om det är rena rama skiten, eller ett helt okej alternativ?
 
Sitter på min trajja och är helt ok, det är inte acra men o andra sidan kostar den inte lika mycket. Jag är nöjd med den!!!
 
Lang Hindle är roadracingföraren som började utvecklade egna avgassystem. Verkar vara vanliga i Canada och USA. Se mer på www.hindle.com
 
Jag hade Hindle helsystem på min förra hoj (CBR600FS-02). Har även funderingar på att skaffa mig ett till den nya.
Det är inte det tystaste systemet på marknaden :hihi
Men dom är väldigt lätta. Har för mig att hela mitt system inkl packmaterial vägde 5,8kg. Dom ger även ganska bra med effekt.

/Martin
 
Nyheter
Norton Motorcycles siktar på fyra nya modeller till 2026

Norton Motorcycles förbered...

GB350S i fokus på Wheels and Waves 2025

Honda var tillbaka i Biarri...

En hyllning till mästaren!

Pressrelease från MV Agusta...

Vinnarhoj från Custom Bike Show

I nästa nummer av Allt om M...

Testhoj hämtas från Sulas MC

Vi åkte till Strängnäs för ...

Transportstyrelsen avvecklar appen Mina fordon

Foto: Andreas Johansson ...

Custom Bike Show 2025

Den 7 juni var det åter dag...

Forged följer tre baggerbyggen

Tre amerikanska hojbyggare ...

Trendbrott: Rullgrusolyckor med MC minskar

Statistik från försäkringsb...

Mc-olyckor kopplat till rullgrus minskar

Trendbrott: Statistik från ...

Back
Top