Hemmastereo / bio fråga

Koffe

Ny medlem
Gick med
12 Jul 2005
Ort
Lödde
Hoj
ARRITTOR
Är snart i full färd med att renovera vardagsrum samt kök och har börjat fundera över stereo-grejerna, har tidigare kört på ju större destu bättre :yoparty Men har funderat lite på om där finns några prisvärda alternativ som inte tar så stor plats, tänkte mig något som funkar till filmtittande samt till festen, frugan blev inte så imponerad när jag föreslog nya cerwin med 15" :rofl

Gärna något paket med reciever samt högtalare / sub, är ingen hifikille så paket över 10K är ingen ide. Är nödvändigtvis inte inne på surround, men vill förhöja filmtittandet mer än bara tvn´s sunkiga diskanter

Vet att det hänger en del audiofiler här så kom igen nu
 
Jag röstar på Onkyo som stärkare och högtalare från Canton. Inte så sjukt dyrt och fantastikt bra grejer.
 
Jag går själv i samma tankar som dig även om jag aldrig ens har funderat på Cerwin grejer.. Skulle jag handla idag skulle jag utan tvekan gå för detta paketet..

http://www.referenceaudio.se/hemmabio/hemmabiopaket/reference-audio-teac-ag-d500-h-k-hkts-30/

Stäkaren är en Onkyo med Teac märken på vilket borgar för god kvalitet. Är inne på min tredje onkyostärkare nu och har aldrig haft något att klaga på. Att stärkaren dessutom stödjer DNLA och spotify gör det hela ännu bättre.

Har dock inte provlyssnat på högtalarna men de har fått goda recensioner.

Hoppas det var till lite hjälp.
 
Köp ett begagnat system med kvalitetshögtalare så får du mer ljud och estetik för pengarna. Det hade antagligen jag gjort med begränsad budget.
 
Personligen är jag av åsikten att du överlag får mer för pengarna om du går till en butik där de är specialiserade på just ljud. Dessutom är det större chans att få vettig hjälp i butiken då de som jobbar där är intresserade av produkterna på ett helt annat sätt än på de stora elektronikvaruhusen.

Själv kör jag med en föregångare till den här stärkaren:
http://www.hifiklubben.se/produkter/hemmabio/receiver/denon_avr-2113_hemmabioreceiver_svart.htm
och de här högtalarna:
http://www.hifiklubben.se/produkter/hogtalare/golv/dali_concept-6_hogtalare_svart.htm

Finns ju alltid möjlighet att bygga ut systemet allt eftersom om man tycker att det "behövs". Jag kör dock bara med dessa fronthögtalare och tycker att de räcker ganska långt. (Även om planen är att bygga ut till fullt 7.1-system så småningom.)
Även de mindre / billigare modellerna är riktigt bra prylar, allt handlar ju om hur mycket pengar man har att spendera.
 
Ett färdigt paket med allt för 10k blir ingen riktig upplevelse. ..ännu mindre om du vill ha små högtalare på det hela. Kommer saknas djup.
Spara pengar o lägg mer är mitt råd, för kunnig eller inte märker man stor skillnad när man drar igång.
Alt. köp begagnat.
 
tack för alla tips, känns som jag kommer kolla lite på blocket, finns ju en jäkla massa ute till billiga pengar
 
Nyheter
En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma

När en hojfirma i Tombolo i...

Äldre än en gentleman

Vi har fotograferat en 100 ...

MV Agusta återgår till 100% eget ägande

MV Agusta Motor S.p.A. till...

MV Agusta åter självständigt

MV Agusta Motor S.p.A. till...

Kurviger – Appen som hittar vägarna du inte visste att du ville köra

Att köra motorcykel handlar...

Nya europeiska riktlinjer ska höja kvaliteten på avancerad MC-utbildning

I samband med MotoGP-racing...

Back
Top