helt ny på MC

Brandtieng

Ny medlem
Gick med
18 May 2007
Ort
.
Hoj
.
Tjenare allesammans, då hade man reggat sig här då. Suttit o kollat på sidan sen man började bli lite sugen på att ta kortet, vilket va typ förra sommarn. Så tog man en intensivkurs nu i början mot sommarn och här sitter man med färskt kort, 1 vecka gammalt typ :yoparty .

Nu äre bara leta hoj :tummenupp . Kollat in några modeller som skulle kunna passa, zx-6r, cbr600 och en hornet 600. Om någon vet något som får nån av dessa hojjar att sticka ut ur mängden får ni gärna skriva de, eller för och nackdelar, är som sagt helt ny på allt va som gäller MC. Även om nån av dom går bättre strypt än nån annan, ah allt som kan vara bra o veta, tack iaf för mig o hoppas ni har en härlig säsong med mycke hojåkande!

//Christofer
 
Gratulera till kortet:tummenupp har själv en hornet som första hoj är helnöjd med den :banana men
håller med svårt att välja i den klassen finns mycket att välja på :va
hade många sömnlösa nätter innan jag kom fram till en horny:tungan
 
Så tog man en intensivkurs nu i början mot sommarn och här sitter man med färskt kort, 1 vecka gammalt typ :yoparty .

Nu äre bara leta hoj :tummenupp . Kollat in några modeller som skulle kunna passa, zx-6r, cbr600 och en hornet 600. Om någon vet något som får nån av dessa hojjar att sticka ut ur mängden får ni gärna skriva de, eller för och nackdelar, är som sagt helt ny på allt va som gäller MC.
//Christofer


Välkommen! :)

Jag gjorde som du, tog lappen förra hösten och köpte mig en ny (nästan) ZX-6R. Jag är helnöjd med hojen och den känns bra, FÖR bra och köra så jag tar det väldigt lugnt...klart ibland så kommer det tillfällen när man inte kan låta bli och gasa :D

Som sagt..Kan ej tala om vad du ska ha för hoj, mycket är upp till dig, vad du gillar och hur du kommer köra.

Så ut och hitta en hoj och ha kul! :tummenupp
 
Tackar för båda svaren, nu blire ut o leta reda på vilken av dom man trivs bäst med, så hoppas jag att man har en hoj inom snar framtid :tummenupp
 
*/ ?>
Nyheter
Voge DS 800 X Rally – Ny offroadhoj till 2026

Voge DS 800 X Rally är en n...

Harley-Davidson laddar upp med massor av kubik

Harley-Davidson fortsätter ...

KTM 790 Duke – ny generation på gång till 2027?

KTM:s mellanklassraket får ...

Nytt från Halvarssons: Mora V2

Halvarssons nya Mora V2 är ...

Upprop mot hojförbudet på Nürburgring Nordschleife

Efter att motorcyklar förbj...

Upprop mot hojförbudet på Nürburgring Nordschleife

Efter att motorcyklar förbj...

BMW R 12 G/S – ännu bättre med Wunderlich

Tysk precision möter äkta G...

Vinn en batteriladdare från CTEK

I samarbete med CTEK har vi...

Video: KTM 1390 Super Adventure S EVO!

Super Adventure och Teide ...

Bokningar pågår till Gotland Ring Bike Week!

Boka sommarens härligaste b...

Back
Top