Hej då Folksam.

Antingen har du inte läst vad jag skrivit, eller så vill du inte förstå. Det handlar om en förnying av årsförsäkringen som jag INTE var med på och som INTE hade hänt om jag inte hade haft autogiro, jag vet hur autogiro funkar tack så mycket.

Jag förstår precis vad du skriver.

1. Du vet mycket väl att försäkringsavtalen på fordon alltid är prissatta från år till år. Priset kan ändras.

2. Du vet att försäkringar förlängs automatiskt, det gör alla försäkringar till privatpersoner avsett om det är fordonsförsäkring, hemförsäkring, villaförsäkring, båtförsäkring osv. osv.

3. Du har valt en form av betalning som är gör att betalning alltid görs så länge det finns pengar på kontot. Vill man inte betala får man aktivt avbryta.

Det är ditt ansvar att öppna försäkringsbrevet. Läsa om det är en premie du vill ha. Och avbryta den automatiska betalningen, som du själv valt, om du inte vill ha den.

Hade det varit tvärt om mot din situation hade jag däremot blivit rasande. Dvs om jag har en försäkring och autogiro. Då vet jag att jag kan åka utomlands osv utan att riskera något med försäkringen. Förstå chocken om man kommer hem och ser brev från TFF på några tusen spänn för att försäkringsbolaget vägrat dra pengar genom autogiro för att jag inte godkänt ett nytt försäkringsår med ny premie. När jag aktivt valt autogiro så att det skulle ske automatiskt. Då skulle jag blivit rasande som sagt.
 
Jag gjorde samma sak till denna säsongen. Länsförsäkringar var 30-40% billigar och då åkte hela paketet över.
Med 5 bilar och 4 ( numera 5) hojar så bliev det en stor besparing.

Tyvärr så håller F-bolagen sällan sina bra priser mer en max2år. Det är min erfarenhet i alla fall!

Själv så scannar jag priserna varje år.
 
*/ ?>
Nyheter
Nya idéer för tvåtaktsmotorn

Kawasaki har lämnat in en p...

Nya idéer för tvåtaktsmotorn

Kawasaki har lämnat in en p...

Custom Motor Show satsar på över 100.000 besökare

Custom Motor Show ställer ä...

Custom Motor Show satsar på över 100.000 besökare

Custom Motor Show ställer ä...

Gotland Ring Bike Week 2026, förlängt Early Bird erbjudande!

Den 3-5 juli slår vi upp po...

Gotland Ring Bike Week 2026, förlängt Early Bird erbjudande!

Boka din plats på Gotland R...

Gotland Ring Bike Week 2026, early bird erbjudande!

Boka din plats på Gotland R...

Förarkurser på Nürburgring

Nu är datumen för båda föra...

Brembo presenterar TrackTribe

Brembo presenterar TrackTri...

21/12 är sista dagen beställning av Katalogen 2026

Stora Motorcykelkatalogen 2...

Back
Top