HD bygger äventyrshoj

Värst vad (nästan) alla neggar HDs nya modeller. Kom igen, var lite fria i tanken. HD törs ju tänka nya tankar och göra nya saker. Kanske borde vi på SH också göra det...? (Förstår att det kan kännas jobbigt... :) )

Jag tycker den är lite småfräck - trots att fronten har likheter med en bläckstråleskrivare - och gillar att HD törs göra något nytt. Elhoj, äventyrshoj, streetfajter - kul! Gillar också att de häromåret gav sig på att göra "småhojar" på 750 respektive 500 cc. Modigt av ett företag som (rätteligen) förknippas med 350 kilos storkubikiga biffar med varierande kvalitet och prestanda.
 
Varför har de inte redan hängt på de där Brembobromsarna på de hojar som verkligen behöver dem? Fyrahundrakilosmonstren som kostar uppåt halvmiljonen.

Jag tror fortfarande att det är en anka alternativt dekaltrimmad annorstädes tillverkad hoj.


Buy quality, cry once
 
Kunde man inte få 1200-löken i streetfightern i stället?
 
Kunde man inte få 1200-löken i streetfightern i stället?

Gissar på att det kommer framöver om allt faller väl ut med den mindre. Är ju trots allt den så kallade mellanklassen som säljer bäst vad det verkar. Finns säkert en hel del presumtiva, yngre kunder bland de som annars skulle kunna tänka sig något annat i storleken kring 700-900cc. Tror prissättningen blir avgörande. De lär inte kunna konkurrera med de japanska märkena i pris, men de gör antagligen klokast i att inte heller lägga sig högre än de europeiska om det ska kunna bli någon storsäljare att tala om.
 
Nyheter
Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027

Brembos nya carboceramiska ...

Ducati lanserar Desmo450 EDS

Ducati lanserar Desmo450 ED...

Custom Bike Show 2026

I år var det 52a gången Cus...

Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!

Med en månad kvar är det gl...

Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp

I motorvärlden finns det ha...

Inga mirakelbatterier ändå?

Rabalder kring Verge: Har s...

Custom Bike Show på lördag!

På Sveriges nationaldag, nu...

Bilder från DGR 2026

Den 17 maj kördes The Disti...

ZXMOTO – nytt mc-märke i Sverige

PRESSMEDDELANDE, Köpenhamn,...

Gotland Ring Bike Week, välbokat trots turbulens i bolaget!

Det är med glädje vi pratar...

Back
Top