Hastighetskameror, mätavstånd

Stämmer verkligen det där, att de skulle sitta och kolla av hela familjealbum?

Dom kollar alltså körkortsbilder på folk skrivna på samma adress som dig, och närmaste anhöriga du kan tänkas låna bil av.
Jag är osäker på om dom egentligen kollar mer än föräldrar, men det vet jag bekräftat att dom gör, syskon har jag ingen aning om, men det lär visa sig, jag har haft min ena bil utlånad till min bror senaste månaden :hihi

Jag klarade mig då jag blev fotat i morsans bil, men det kan ju bero på att dom kastade min bild direkt då dom trodde att föraren hade en skräck-mask från butteriks på sig!

Det lönar sig att vara född ful ibland!
 
Jo, visst, människan har väl i bästa fall blivit marginellt snabbare i hjärnan, men du är välkommen att göra bromstest/undanmanövertest med mig.
Jag tar valfri splirrans ny bil med ABS, ASR, ATG och allt vad det heter, och du tar en bubbla med mekaniska trumbromsar.

Vi börjar väl med klassikern "älgtest 70km/h", så kan vi ta bromstesten sen när du har skaffat ny bil.

Sedan har ju nya bilar fullt med ballonger inuti, så vi kan testa en frontalkollision i 50, men då tycker jag vi har dockor i bilarna.


Vägarna har ju sedan dess både blivit asfalterade och bredare, ofta med gång och cykelbana helt på sidan om, och hästskjutsar och traktorer har blivit ovanligare på våra riksvägar, så nog tror jag att det finns marginaler för en ökning.

Visst har material och förutsättningar blivit bättre, men jag tror inte att någon av dom är av större vikt vid bedömandet av våra hastighetsgränser. Att miljömaffian har lyckats lura i alla om en pågående global, men totalt omätbar, temperaturkris gör ju knappast saken bättre.
 
Där får du nog tänka om... http://www.svmc.se/templates/NewsPage.aspx?id=5996
Klipp från texten i länken ovan "Är du är en av dem som kör du motorcykel i 200 km/h, visar finger eller kör på bakhjulet förbi kameror? Då är det du som håller igång debatten och kraven på registreringsskylt fram."

Jag sa inte att jag är en av dom som som håller 200 blås förbi kamerorna mm.
Det jag däremot sa är just det som kan införas och visste faktiskt inte att det kanske var på gång...
 
Nyheter
Michael Schumachers Honda Fireblade såld på auktion

Michael Schumachers Honda F...

Dags för Mälaren runt 2025 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti 202...

Retrohoj från Honda presenterad på Suzuka

Under 46:e Coca Cola 8-timm...

Sandvikens franskaste Triumph

I Norrtälje kunde vi se hur...

Hydet Dirt Drag #2 – Helt enkelt skitkul

Den 2 augusti körde Hydet M...

A ride for our child, Tyra

MC-kortegen ”A ride for our...

Mälaren Runt #40 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti kör...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP

För att fira den trefaldige...

Dragracing-EM på Tierp Arena 7-10 augusti

Den 7–10 augusti 2025 förva...

Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

Back
Top