Har vi nåra hobbysmeder här?

Fast vad jag har hört så är vissa fjäderstål, exempelvis 5160 känsliga för vattenhärdning då det lätt spricker. Själv härdar jag allt mitt 5160 i olja och det har funkat bra hittills iallafall, inga sprickor och knivarna blir tuffa som tusan. Ett blad jag gjorde slog sig, och i mitt försök att räta ut det lade jag kniven på två små klossar och ställde mig på mitten och hoppade. Kniven flexade ordentligt men återvände alltid till sitt usprungstillstånd, dvs fortfarande banan :gnissla Var bara att göra om både härdning och anlöpning, men man fick ju iallafall ett kvitto på att härdningen lyckats :tummenupp

Hur blir skärpan på knajfarna? Och går det enkelt att slipa dem?
 
De har inte hänt nåt mer hos mej :gnissla... Började bygga en brännare men sen stannade projektet av...

Jag kör också på hembyggd gasolbrännare, sjukt smidigt må jag säga :tummenupp Skulle vilja bygga en luftmatad brännare någon gång men inte hittat någon lämplig fläkt för det än. Har hört att temp och gasolekonomi ska bli sju resor bättre med en trycksatt brännare så det får bli nästa projekt :)

Hur blir skärpan på knajfarna? Och går det enkelt att slipa dem?

Helt ok får jag ändå säga :) Jag har bara gjort fyra färdiga projekt än så länge så jag är inte så erfaren, men de blir iallafall vassa nog att skära papper. Och jag har bara gjort knivar med ganska mycket kött på eggen, Inga V-formar utan ganska konvexa. Så det blir ju svårare att få till riktig rakbladsskärpa därav. Men det skulle nog kunna gå om jag tunnade ut eggarna lite. Stålet är iallafall lättslipat och håller eggen bra (min egen kniv, en mindre machete, har hållit sin första slipning utan att förändras trots svår misshandel).
 
Visst ja, kan ju passa på att posta lite bilder på mina alster för de som är intresserade. En del har ni kanske redan sett i julklappstråden men de får åka med också, annars har jag inte så mycket att visa upp :D

Julklappsknivar till morfar (överst, kökskniv) och far (bowie):
DSC_0177.JPG

Min egen brukskniv, löst baserad på en fällkniven-modell vars blad jag gillar och sen kraftigt förstorad. Smärre machete detta... Inte lagt så mycket fokus på puts och polish här, brydde mig inte ens om att polera bladet efter grovslipningen.
View attachment DSC_0042.jpgView attachment DSC_0049.jpgDSC_00442.jpgDSC_00732.jpg

Tänkt att bli min brukskniv (dubbelt handtag för att kunna verka både som kniv och machete) och ett försök att få till ännu lite mer markerade bladlinjer medelst dragfilning. Gick sådär, och vid härdningen skulle det visa sig att bladet fått en minimal spricka i eggen så den måste kapas till och göras om. Får vara ett work in progress tills vidare.
CIMG0006.JPGCIMG0009.JPGCIMG0011.JPG

Samtliga smidda från en och samma cheva bladfjäder. Vad tycks? :)
 
Last edited:
Nyheter
Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027

Brembos nya carboceramiska ...

Ducati lanserar Desmo450 EDS

Ducati lanserar Desmo450 ED...

Custom Bike Show 2026

I år var det 52a gången Cus...

Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!

Med en månad kvar är det gl...

Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp

I motorvärlden finns det ha...

Inga mirakelbatterier ändå?

Rabalder kring Verge: Har s...

Custom Bike Show på lördag!

På Sveriges nationaldag, nu...

Bilder från DGR 2026

Den 17 maj kördes The Disti...

ZXMOTO – nytt mc-märke i Sverige

PRESSMEDDELANDE, Köpenhamn,...

Gotland Ring Bike Week, välbokat trots turbulens i bolaget!

Det är med glädje vi pratar...

Back
Top