Har ni Byggt något rolig?!

Lundgren skrev:
2524201 Knappast bänkad till 60 hp, låter lite otroligt.

honda crf 450 har 60 hk+ original! farsans 525 EXC 04 har 52 på bakhjulet helt original så 450 sxen har nog över 60 med effektsystem lätt!!!
 
byskebon skrev:
2531247 honda crf 450 har 60 hk+ original! farsans 525 EXC 04 har 52 på bakhjulet helt original så 450 sxen har nog över 60 med effektsystem lätt!!!
öhm nej, nu har jag glömt bort hur mycket en crf450 har men jag tror jag har skrivit det i tråden, thomas 525a hade 49hp med akra helsystem och richards 540 med akra hade 52 om jag inte missminner mig

en 450sx har typ 47-49 pållar har jag för mig, hyffsat osäker dock, en sak är jag helt säker på iaf, den har inte 60hp med ett effektavgas
 
-Rosen- skrev:
2531235 cannabis marijuana och hash kommer från samma planta, de har olika hög potens och de innehåller olika gifter, fast om man ska hårddra det så är cannabis och marijuana samma sak. så återgå till topic eller låt tråden dö ut :mattias


yes sry (cannabis sativa är plantan med dom kul bladen som man utvinner hasch som är saven och marijuana som är budds), har förövrig byggt ett värmesystem idag och börjat snickra på en hemmagjord skyltmotor (man fäller upp skylten i röven på bågen :D )
 
byskebon skrev:
2531247 honda crf 450 har 60 hk+ original! farsans 525 EXC 04 har 52 på bakhjulet helt original så 450 sxen har nog över 60 med effektsystem lätt!!!
49.232 Enduromaskinen alltså.

Crossen typ 52.

Motarden 45.65 eller vad jag fick det till.

Nu snackar vi vev hästkrafter

Mitt egna citat
 
Lundgren skrev:
2531310 49.232 Enduromaskinen alltså.

Crossen typ 52.

Motarden 45.65 eller vad jag fick det till.

Nu snackar vi vev hästkrafter

Mitt egna citat

varför skiljer det egentilgen en del effekt mellan enduron och crossmodellen? :näsblod
 
_Nille_ skrev:
2531361 varför skiljer det egentilgen en del effekt mellan enduron och crossmodellen? :näsblod
För på en enduro är det viktigare med botten då man nästan aldrig ligger på topp så avgasrör och tändning skiljer. ÄR inte säker men monmentet är nog högre på enduron.
 
prulle skrev:
2533509 För på en enduro är det viktigare med botten då man nästan aldrig ligger på topp så avgasrör och tändning skiljer. ÄR inte säker men monmentet är nog högre på enduron.
Exakt kunde inte sagt det bättre själv. Finns säkert andra småskillnader också mellan dem men i stora drag.
 
prulle skrev:
2533509 För på en enduro är det viktigare med botten då man nästan aldrig ligger på topp så avgasrör och tändning skiljer. ÄR inte säker men monmentet är nog högre på enduron.

Ok :)
 
Fuzzman skrev:
2531280 yes sry (cannabis sativa är plantan med dom kul bladen som man utvinner hasch som är saven och marijuana som är budds), har förövrig byggt ett värmesystem idag och börjat snickra på en hemmagjord skyltmotor (man fäller upp skylten i röven på bågen :D )

Vad använder du för motor... el???
 
Roligaste jag byggt är väll min snowracer som är lite moddad, på vintern åker skidorna på, då drar vi den efter skotern, går att köra 100km/h ganska stabilt med de styret och sadeln. :O på sommaren är den som på bildn så åker vi den på byn efter bil. ;)
4i2o47s.jpg
 
Äsch, det var då avancerade prylar. Vi har bockat en plåt och trätt ett snöre igenom, vingligt vid 80+ men uppåt 120-130 börjar det roliga :D

Det ballaste är om man glider på rygg baklänges och det kommer ett jack eller ngt, då kastas man runt ett halvt varv upp på benen =D

Edit: efter skoter då ;)
 
Nyheter
Norton Motorcycles siktar på fyra nya modeller till 2026

Norton Motorcycles förbered...

GB350S i fokus på Wheels and Waves 2025

Honda var tillbaka i Biarri...

En hyllning till mästaren!

Pressrelease från MV Agusta...

Vinnarhoj från Custom Bike Show

I nästa nummer av Allt om M...

Testhoj hämtas från Sulas MC

Vi åkte till Strängnäs för ...

Transportstyrelsen avvecklar appen Mina fordon

Foto: Andreas Johansson ...

Custom Bike Show 2025

Den 7 juni var det åter dag...

Forged följer tre baggerbyggen

Tre amerikanska hojbyggare ...

Trendbrott: Rullgrusolyckor med MC minskar

Statistik från försäkringsb...

Mc-olyckor kopplat till rullgrus minskar

Trendbrott: Statistik från ...

Back
Top