Har du tappat något i farten?

lejfan skrev:
2182722 JA!!! Min nylackade cuts flög av i farten!!!
Fan vad arg jag blev. :fatta!
Min cuts flög oxå av i farten nånstans mellan Visby och Lärbro i höstas. Aldrig återfunnen trots ett par vändor fram och tillbaka. Anar vi ett mönster - gixxrar och cutsar som flyger av?:mad:

Har oxå tappat min mp3-spelare på E20 i 150 km/h och ösregn. Gick fram och tillbaka ca 400 m 4 ggr innan jag hittade den. Den funkar. :)
 
Min cuts lossnade och fastnade, av baksuget, på min rygg. Jag sträkte bak handen och greppade den. Stannade och satte fast den ordentligt :)

Lite tur....
 
P@trik skrev:
1769423 Dom kanske delar server med HD klubben ?

Pratade med en kille som hade köpt en helt ny sportster och skulle åka ner till bikemeet, blinkersena ramla av..
Kallas i folkmun för "l´exemplar lundi" :D
 
Hmm.. Tappat i farten.. Få se nu. :va
Stödet, ljuddämparen, en nit i bromsskivan fram, en mobiltelefon, ciggpaket, tändare, en handske (skulle fiska upp mobilen ur fickan för jag tyckte att det ringde) och sist men inte minst, förståndet. :3freak
Sen har jag säkert tappat fler grejjer, men inget jag märkt, ännu. :tungan
 
Kan man väl säga....

...bulten till främre drevet sa tack å ajö för några veckor sedan. Det var en kompis som låg bakom som påpekade att det slog gnistor om bakhjulet...."å jag kan svära på att du tappade något oxå..." Vid en noggrann koll visade det sig att kedjan var lite xtra "putsad" på sina ställen och att drevet levde sitt eget liv på axeln... :rolleyes:
 
Cykeldator (som jag använde som klocka) + smc hojkarta flög ur kartfickand i hastigheter närmare 200. Kändes inte som att det var lönt att vända och leta....
 
pidda skrev:
1769397 Har något ramlat av från din hoj i farten någon gång?
Vad har det i så fall varit?
Anledningen att jag frågar är att jag upptäckt att stödet på min hoj har en tendens att vibrera loss. Jag upptäcker det alltid innan det lossnar helt för vinkeln på hojen blir onormal när jag skall använda stödet.

Det kan vara bra att höra vad ni andra har för erfarenheter av detta så man kan hålla ett extra öga på vissa specifika skruvar.
Tappat...
1st "tank-kudde" eller vad man kallar det för....samt 2skruvar till kåpan...inte mycket att grina för.....märkte det inte förrän "snubben" som servade den berättade det.....hinner att tappa mera innan sommaren är över :banana
mk
 
Jag tappade vettet i farten ett par gånger förra året! :gnissla
 
Knäpuckarna...

pidda skrev:
1769397 Har något ramlat av från din hoj i farten någon gång?
Vad har det i så fall varit?
Anledningen att jag frågar är att jag upptäckt att stödet på min hoj har en tendens att vibrera loss. Jag upptäcker det alltid innan det lossnar helt för vinkeln på hojen blir onormal när jag skall använda stödet.

Det kan vara bra att höra vad ni andra har för erfarenheter av detta så man kan hålla ett extra öga på vissa specifika skruvar.

Inget maskinellt, däremot knäpuckarna...
Körde hem från Sthlm ifjol då jag märkte att det var något som fladdrade till på knäna, nånstans på E-20 innan Arboga blåste de av :lol
 
Hade träningsväska på ryggen som "blåste" upp och ut på vägen flög mina muggiga träningsbyxor...

på vägen hem efter ett byte till bil igen så såg jag mina byxor på vägen =)
 
Satte på mig fel ryggsäck(har 2 likadana) Den med trasig dragkesja. Så när jag gasade på öppnades den och jag kände hur min kedja slog till mig på benet och såg i backspegeln hur kläderna i väskan flög sin kos.
Hade tur att kedjan inte slog sig in i bakdäcket :död

Sen har jag gasat bort regskylten en gång oxå :tungan
 
Massa skruvar, ett stöd, cutsen på sporthojen å sen tappa ja hakan en gång, sen har ja tappat fästet, tappat koncentrationen, tappat omdömmet, tappat placering men ja har aldrig tappat suget!
 
Har tappat en sidokåpa, bruden sa inget men hon sa att hon kännde något stryka benet för 3 mil sedan :näsblod
Åkte tillbaka 3 mil och kollade, ingen kåpa, 1600kr fattigare..
 
Nyheter
BMW F 450 RR 2027
BMW F 450 RR 2027

A2-sporthoj med winglets – och ett pris som överraskar BMW:s nya A2-familj har fått sin tredje medlem. Efter F 4...

Ducati Panigale V4 2027
Ducati Panigale V4 2027

Mer effekt, ny ram och Factory Made Ducati har vässat sin superbike-flaggskepp. Panigale V4 2027 får 218 hästkra...

Aprilia skriver historia
Aprilia skriver historia

Fyra Aprilia i topp fyra. Samma helg bytte VM-ledningen ägare för åttonde gången. 2026 års MotoGP-säsong vägrar ...

Wunderlich-skydd för BMW F 450 GS
Wunderlich-skydd för BMW F 450 GS

Wunderlich lanserar tre skyddskomponenter för BMW F 450 GS – motorskyddsbåge, motorskydd och tankskyddsbåge – ut...

Finslipning av Ducati-crossarna till 2027
Finslipning av Ducati-crossarna till 2027

Pressrelease, Borgo Panigale (Bologna), 8 oktober 2026: Ett år efter debuten av Ducatis första motocrosshoj bekr...

Nytt i MotoGP till 2027
Nytt i MotoGP till 2027

MotoGP inför nytt helgformat från 2027 Två startfält. Två showdowns. Ett MotoGP. Nu kan fansen se fram emot en ä...

Fyra nya Triumph-modeller
Fyra nya Triumph-modeller

En helt ny Bonneville T40, ny Street Triple 798, uppdaterad Tiger 900 och Tiger 1200 . Triumph Motorcycles har b...

Seriösa mc-kläder till bra pris
Seriösa mc-kläder till bra pris

Raven Moravia TX Air+: Seriösa mc-kläder till ett överraskande smart pris Ventilation, anpassningsbart väderskyd...

Márquez obeveklig i Misano
Márquez obeveklig i Misano

Misano gav Márquez hans femte fulla raceseger sedan Ungerns GP i juni och hans fjärde helg med maxpoäng. Marc Má...

Yamaha R7-vinnarens rapport: ”Ett riktigt monster på kurviga landsvägar!”
Yamaha R7-vinnarens rapport: ”Ett riktigt monster på kurviga landsvägar!”

På MC-mässan i vintras anordnade vi en tävling där förstapriset var en säsong med nya Yamaha R7. Tävlingen blev ...

Back
Top