Handskar

Handtagsvärme är ganska skönt att slå på när händerna är blöta. Gjorde praktiskt test för ett par år sedan när jag och kompisen var ute på vår årliga semesterresa, jag hade inte vattentäta handskar och det vräkte ner under minst 10mil. Utan handtagsvärme hade det varit riktig farligt, med blöta och kalla fingar hade mina handrörelser varit betydligt långsammare.
Håller med. Jag kör aldrig med regntäta handskar. De flesta är inte vattentäta och de som är vattentäta är så dåligt ventilerade att man blir blöt innifrån. Tar dessutom lång tid eller krävs en skotork för att få ”täta” handskar att bli torra inom ett dygn.

Numera kör jag nästan uteslutande med tunna välventilerade handskar och använder värmehandtag istället. Enda gången jag tar tjocka hanskar är när det är kallare än -5 grader.
 
Nyheter
Ny Brutale från MV Agusta

Italienska motorcykeltillve...

Indian Motorcycles bryter sig loss

Screenshot Polaris Inc h...

YAMAHA TRACER 7 OCH TRACER 7 GT Y-AMT

Yamahas TRACER 7 och TRACER...

KTM är tillbaka!

Dags för ”Tracking” med fot...

Stark Varg SM – Världens starkaste supermoto!

Det har tisslats och tassla...

ZX Moto gör en Honda-lik retromodell

Screenshot Titta bakåt u...

Nya Ducati Multistrada V4 Rally

Pressrelease från Ducati (B...

MV Agusta bekräftar ny Brutale

MV Agusta har avslöjat en d...

Yamaha rekordsatsar på GGN

När världens största enduro...

Buell 1190 Super Cruiser rullar av linan

Screenshot När Buell för...

Back
Top