PeterNorth
Bannad
Märkte idag efter en timmes körning att dom nya handskarna töjdes och känns nu 0.5 storlekar större. Ska det sitta supertight eller något slappt? 

Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Ett problem som jag märkt när man köpt tighta handskar är att de kan gå sönder längst fram i fingertopparna pga. att man pressar fram händerna när man hänger på styret (sporthoj). Kan iofs. vara ett problem med dålig kvalitet på handskarna också![]()
Sluta häng på styret, de ska du inte göra...
de ska sitta lagom!
För landsvägskörning skulle jag personligen hellre ha ett lite för löst än för hårt. För bankörning skulle jag nog välja det omvända.
Nu vet inte jag vad du kör/kört för hojar men kör man sporthoj så är ju sittställningen så att man oundvikligen hänger en del på styret, speciellt i lägre farter. Och då blir det ju en del press framåt i handskarna vilket i sin tur gör att fingrarna pressas ut i fingrarna på handskarna. Det är min personliga erfarenhet och det kanske inte stämmer för andra![]()
![]() |
European Bike Week: 2-7 september 2025
Under veckan den 2 – ... |
Michael Schumachers Honda Fireblade såld på auktion
Michael Schumachers Honda F... |
|
![]() |
Dags för Mälaren runt 2025 – 16 augusti
Lördagen den 16 augusti 202... |
Retrohoj från Honda presenterad på Suzuka
Under 46:e Coca Cola 8-timm... |
|
![]() |
Sandvikens franskaste Triumph
I Norrtälje kunde vi se hur... |
![]() |
Hydet Dirt Drag #2 – Helt enkelt skitkul
Den 2 augusti körde Hydet M... |
![]() |
A ride for our child, Tyra
MC-kortegen ”A ride for our... |
![]() |
Mälaren Runt #40 – 16 augusti
Lördagen den 16 augusti kör... |
![]() |
Specialbyggd Yamaha XSR900 GP
För att fira den trefaldige... |
![]() |
Dragracing-EM på Tierp Arena 7-10 augusti
Den 7–10 augusti 2025 förva... |