Handla på eBay

  • Thread starter Thread starter 747
  • Start date Start date
Tänk på att kostar varan under 1400:- så slipper du tull och moms ;)

Och om ni inte tror mig så kan ni kolla tullverket.se
 
Tullavgiften är en fis i rymden. Momsen är det som fuckar upp + den förbannade hundringen som pissposten ska ha.
 
när jag beställde xenon ljus från wwme så skrev dom ner priset till 58 dollar och likfan när jag fick dom skulle dom ha 157kr i moms o tull..
 
Jag köpte kina-kåpor i vintras till min hoj kosta typ 400 US. Sedan ringde de från Arlanda och frågade om det var Hong Kong dollar eller US då paketet kom från Hong Kong, gissa va jag svara? Gjorde ju inga stora pengar på det, men skönt vare.:tummenupp
 
Tänk på att kostar varan under 1400:- så slipper du tull och moms ;)

Och om ni inte tror mig så kan ni kolla tullverket.se

Tull, inte moms.

Jag hatar likt alla andra postens idiotavgift.

Jag pyntar en fraktkostnad där det ingår hem till dörren leverans, men fastnar det i tullen så åker jag på 100 spänn extra och får själv hämta det på posten, man blir ju jävligt glad då.
 
Det där med tullningen stämmer inte riktigt NEJ! Ja man är befriad från tull om det inte kostar över 1400kr "men" inte från momsen som är 25% och adminstrationsavgiften.

Gällande frakten kan du räkna med lika mycket som kåporna. Kina kåpor är helt klart prisvärda för de priset, men passformen är tyvärr sådär, så du kommer nog få göra lite justeringar och eventuellt borra lite här och där
 
Trådlyft...
Skulle behöva ha ny kolv o kolvringar o lite skit till min KTM 450 exc, 2010. Nån som har tips på bra ebay-handlare?
 
*/ ?>
Nyheter
21/12 är sista dagen beställning av Katalogen 2026

Stora Motorcykelkatalogen 2...

Gotland Ring Bike Week 2026, spara pengar med early bird erbjudande!

Packa hojen, damma av hjälm...

Gotland Ring Bike Week 2026, spara pengar med early bird erbjudande!

Packa hojen, damma av hjälm...

Ny Retro Ducati till 100-årsjubileumet?

Rykten om nya klassiska Duc...

Ny Retro Ducati till 100-årsjubileumet?

Rykten om nya klassiska Duc...

Äntligen!

Om du, som jag, ständigt åk...

Missa inte förköpstävlingen

Jul närmar sig och även om ...

Sista chansen!

Nu är vi inne på sluttampen...

Piaggio-gruppen tar över importen av Piaggio, Aprilia, Moto Guzzi och Vespa

Det händer en hel del när d...

Katalogen börjar ta form!

Stora Motorcykelkatalogen 2...

Back
Top