Gulleplutt
#24, Rookie 1000
Nej jag vet.
Nej fan, nu ska jag gå ut o lacka mina fälgar me lite 1komps lack, fick tag på precis den färgen ja ville ha.
Ok, vi hörs sen. Jag ska gå å sandpappra mina nya däck.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Nej jag vet.
Nej fan, nu ska jag gå ut o lacka mina fälgar me lite 1komps lack, fick tag på precis den färgen ja ville ha.
Nej jag vet.
Nej fan, nu ska jag gå ut o lacka mina fälgar me lite 1komps lack, fick tag på precis den färgen ja ville ha.
Jag har kört många uppsättningar MP 2CT på hojarna och aldrig märkt att de är hala när de är helt nya. Det första man märker är att friktionen är så hög att framdäcket skriker i protest när man vrider på styret på ett garagegolv.
De går hur bra som helst att wheela med på en gång utan märkbart hjulspinn och det går fint att lägga ner kant-till-kant på en gång under pådrag.
Greppet blir kanske troligen något bättre efter ett tag, men att de (2CT) skulle vara farligt hala som nya stämmer inte alls.
Varningar om att man bör köra många mil med nya däck beror sannolikt mer på att nya däck, och speciellt om man byter fabrikat, tar ett tag att vänja sig vid. Hojen kan t.ex. reagera mycket snabbare på styrkommandon och det tar ett tag innan hjärnan anpassar sig till detta så att det går att köra för fullt.
Profil eller näcken ?Vi använder gummi som kontaktyta....
36 inlägg på tråden
34 - 2 halkigt med nya däck leder stort![]()
![]()
Profil eller näcken ?
/N
Vilken slutsats drar du av det?
36 inlägg på tråden
34 - 2 halkigt med nya däck leder stort![]()
![]()
Håller inte med, men vi kan väl alla säga: Kör lugnt tills du känner att den glatta ytan på däcket är borta - För säkerhets skull.
Själv har jag hala erfarenheter av nya däcken, även pp 2ct![]()
På min 650 märktes det tydligt första svängarna. Och den är inget under av effekt.Oppositionen leder över regeringen med 19% i senaste SIFO-undersökningen.
Jag tror snarare att ämnet är känsligt för folk som gärna vill förklara sin krasch med "vaxbeläggningen på de nya däcken" snarare än alldeles för många bakhjulshästar och en alldeles för okänslig gashand - eller bromshand för den delen.
![]()
![]()
![]()
kul
Du får gissa 1 gång,,,,,,,, så vitt jag vet så är vissa gummin halkiga![]()
![]()
Äter du godis med papper på också?![]()
Till Trådskaparen. Ta det lugnt de första 50 milen för din egna själs ro.
Att däcken är snorhala är rena skitsnacket. Menar att efter du vaxat/tvättat hojen eller kör i regn så blir det ju inte direkt livsfarligt att köra hoj. Vissa här tror ju att minsta lilla regn/vax/kedjesmörja blablabla gör däcket helt värdelöst. Lycka till.
Nya däck är hala men inte speciellt många km. Min helt egna åsikt är släppmedlet i vulkformen. kan ha fel men troligen inte
La på nytt bakdäck igår och det var grishalt i ca 1km
Ja jeflar..... vem behöver såpor när det finns SH!!!![]()
![]()
![]()
Du måste sakna ett gäng kanoter i indianen asså!Men det är ju min gissning.
Ska du inte hamra lite också?Ok, vi hörs sen. Jag ska gå å sandpappra mina nya däck.
Du måste sakna ett gäng kanoter i indianen asså!
Varför svara på en fråga du själv är osäker på?
Det skapar ju bara förvirring för den som kanske är grön och inte är så värst säker!
Ska du inte hamra lite också?
Slipa heter det förhelvete!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
En vecka kvar!
Nu är det exakt en vecka kv... |
|
![]() |
Farligt vilseledande alkomätare på marknaden
Ett stort oberoende test ut... |
![]() |
Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey
För att fira den trefaldige... |
![]() |
Vi provkör Indian Sport Chief RT
I Allt om MC nummer 8 som k... |
Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma
När en hojfirma i Tombolo i... |
|
Äldre än en gentleman
Vi har fotograferat en 100 ... |
|
![]() |
MV Agusta återgår till 100% eget ägande
MV Agusta Motor S.p.A. till... |
![]() |
MV Agusta åter självständigt
MV Agusta Motor S.p.A. till... |
![]() |
Kurviger – Appen som hittar vägarna du inte visste att du ville köra
Att köra motorcykel handlar... |
![]() |
Richa blickar framåt mot 70 år i branschen
Bike var på plats på Richa ... |