Höst cykel

Qwerty

Livs drömmare
Gick med
9 Mar 2003
Ort
Sthlm
Hoj
Piaggio Liberty 2T
Faan det bara suger i sladdar tarmen. Är så sugen på att skaffa mej en höst/vinter leksak och sladda med, frågan är bara vad ska man satsa på? Jag är inne på en lite mindre maskin typ 350-500 eller så, inte dom stora 600orna. Cykeln ska vara gammal och näst intill gratis. Den behöver inte gå som ett skott men det vore kul om den gick tillräckligt för att sladda ordentligt på isen i vinter. Kanske även en hoj som man kan lära sig hjula på skulle va nått.
Vad letar jag efter för cykel??? Kan någon vägleda mej och tala om vad man ska kika efter.
 
En gammal TT 600 kanske? Tillräckligt med ork för att sladda på sjön!


Qwerty skrev:
Vad letar jag efter för cykel??? Kan någon vägleda mej och tala om vad man ska kika efter.
 
Också sugen på en vinteråkarmaskin.. Behöver definitivt inte gå som ett skott.. bara att ta sig fram lite i skogen och kanske på någon sjö.. med nytt körkort måste man ju lära sig en MASSA!! Tips mottages mkt tacksamt.. Någon kanske t o m har en som står i vägen.. ;-)
 
Har kikat lite på olika annonser. En Dr350 skulle vara kul ser lagom ut. Men aven Dr600 ser rolig ut, fast 600 kanske man inte kan ta en sväng i endurospåret med. Får se hur det blir ska först prata lite mer ingående ang detta med min sambo. Men kom gärna med fler förslag.
 
Nyheter
Mälaren Runt fyller 40 år

Nu på lördagen den 15 augus...

Steve Holcombe klar för GGN!

Pressmeddelande 2026-08-10 ...

Nya Chief Vintage Sturgis

I samband med 86:e Sturgis ...

Missa inte Bikes sommarnummer!

Innehåll Bike powered by...

Missa inte Bikes sommarnummer!

Innehåll Bike powered by...

Shelby Turner, klar för GGN

Pressmeddelande 2026-08-05F...

Premiär för Östgöta Dundret

Under 1940 talet var Finspå...

Ny 500-kubiks retro från Honda

Efter rykten om en ny retro...

Ny 500-kubiks retro från Honda

Efter rykten om en ny retro...

Ny 500-kubiks retro från Honda

Efter rykten om en ny retro...

Back
Top