Halogen
Apajävel!
Markus skrev:Allt är kapitalets fel.![]()
Det största felet med kapitalet är att jag har alldeles för lite av det.

Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Markus skrev:Allt är kapitalets fel.![]()

Markus skrev:Du har gamla siffror, 26 löner var 2002. Nu är det säkert över 30.![]()
Markus skrev:Jag tycker alla borde ha samma lön.

korvgubbe skrev:Det gick väl sådär?!
Markus skrev:Propaganda.
Försöket var lyckat, men de imperialistiska makterna i väst förstörde försöket och förfalskade en historia om att det var folkets vilja att avskaffa förtr... jag menar kommunis.... jag menar folksocialismen.. :kocko
Jag blir lika arg varje gång jag hör hur denna högt ärade brodernations historia förvanskas av äckliga kapitalister som inte förstår att planekonomi är det enda rätta!BlueNote skrev:Vad går ditt studiebidrag till? Soppa å service till hojen?
Du behöver inga mer pengar. Sluta äta pizza å köpa cola i plugget så sparar du!
Ja, svårare än så är det faktiskt inte.Emmi skrev:Klaga inte, jobba mer!

det hjälper oss som inte lever på studiebidragStarfighter skrev:Vad hjälper det? Studiebidraget är skattefritt![]()
H4 skrev:Gött!
Men hur blir det nu när man får nästa bidrag? Får man de extra 100 kronorna från oktober?
Som fan! Ekonominötterna läser ju bara kullerbytta 5p och står och sminkar sig i två timmar innan en föreläsning mellan 10 och 12.Zee skrev:T.ex. har det visats att ingejörsutbildningar kräver dubbelt så mycket studietid än vad ekonomiutb. kräver. Ska de ha högre bidrag då?
hållundan skrev:Som fan! Ekonominötterna läser ju bara kullerbytta 5p och står och sminkar sig i två timmar innan en föreläsning mellan 10 och 12.
Dock är det ju fortfarande så att folket i tråden inte skiljer på begreppen. Fjunisarna som har "studiebidrag" på 1050 gnäller gärnet. Har inte sett någon student med CSNbidrag + lån som gnäller allt för mycket?!
Jag lever som en kung på mina lånade pengar + STUDIEbidrag. Hoj + bil. Det som stör mig mest är dock den snuskigt höga hyran. Jobb och prostitution är enda lösningen.
Har jobbat för att köpa alla mina hojar och bilar.H4 skrev:Köpte du hojen med lånet eller arbetade du ihop pengarna?
jag klarade mig utmärkt under mina 4 år på universitetet. man får anpassa utgifterna till inkomsterna.goodfella skrev:Jag tycker att dom borde höja studiebidraget för oss som läser på högskola. Nu får man ca 6900kr med fullt lån. Hur ska nån klara sig på det? Jag gör nog av med det dubbla varje månad.

hållundan skrev:Edit: Som någon skrev tidigare i tråden, höj fribeloppet istället så hade allt varit kanon.
Zee skrev:Men det har väl höjts lite från vad det var tidigare? När pluggade var det ~30 papp / halvår har jag för mig. Sen tror jag det sänktes. Hur är det nu?
|
|
Ducati Superleggera V4 Centenario – kolfiberdrömmen
Med anledning av Ducatis 10... |
|
|
Yamaha Ténéré 700 World Raid provkörd och klar!
Just nu återhämtar vi oss p... |
|
|
Provkörning pågår, Ténéré 700 World Raid!
Just nu är vi mitt i provkö... |
|
|
Världslansering, Yamaha Ténéré 700 World Raid!
Just nu är Bike på plats på... |
|
|
Scenic – navigering för dig som prioriterar vägen framför destinationen
Screenshot I samband med... |
|
|
CTEK visar upp ny laddare och ”booster”
CTEK NXT 5 Nu börjar sol... |
|
|
Vi provkör nya H-D-modeller
Allt om MC åkte till Malaga... |
|
|
IDM tar klivet upp – EURO MOTO lanseras
EURO MOTO ersätter inte IDM... |
|
|
Galfer skärper greppet om racing
Pressrelease från Galfer: ... |
|
Vi provkör Indian Chief Vintage
Screenshot I kommande nu... |