Högkompkolv i stånka utan att byta kam?

Du tror 570 är bättre än högkomp? Skulle en 570 cylle och kolv vara mer eller mindre bolt on?

Förra motorgenerationen dvs KTM 450/530 och Husa570 har 3 olika kammar:
78036010333-450 Husa/KTM
78636010033-530 KTM
81736010033-570 Husaberg

Elakast är 570 kammen som en del 530 åkare monterade ffa för motardåka. Dessutom såldes där ett 570SXS kit som i princip bestod av Husa kam och cylinder samt en kolv+stake som passade till KTM veven. Till 2012 när 500 lanserades så monterade man 570 kammen i från början.

Miljonfrågan är om du behöver elakare kam i din motor med befintlig cc. Iof kan du gott slipa om den då det är en framtidssäker uppdatering inför den dagen du vill ha 570cc.
 
Absolut mer cc är den helt klart bästa uppgraderingen av alla stånkor. KTM har så pass högt komp original att där inte finns några större vinster om man inte skall hålla på med rejssoppa och mäta in ventilfickor och squish.

På en 530 passar 570 cylindern bolt on. 500 ser ut att ha samma cylinder som 530 fast med annat partnr så det borde passa men det kan jag inte bekräfta.

Kolven passar inte bolt on då Husaberg har större diameter på lilländan i staken. Troligen passar kolven som ingår i 530SXS kittet annars finns där folk som har beställt batcher av specialkolvar.

Jag hade letat upp en repig husacylinder för en billig peng. Skickat på omnicasilning och sedan bett thumperracing att ordna en kolv som passar.
 
Nyheter
Höstrusch för våra fotografer

Inte bara sommarmånaderna, ...

Jonathan Rea avslutar sin racingkarriär

Efter nästan två decennier ...

Yamaha debuterar med V4 i MotoGP

Yamaha har meddelat att för...

Hojmys i Ugglans Park

Ända sedan början av 90-tal...

MC-mässan 2026

MC-Mässan är tillbaka 23–25...

Bike kör Stark Varg EX!

Under hösten kommer Bike gö...

Customhoj Bike Show 2026

Den 23 till 25 januari körs...

Racing på Kjula Dragway till helgen

Den kommande helgen (23-24 ...

Harley-Davidson och MotoGP lanserar Harley-Davidson Bagger World Cup

Harley-Davidson och MotoGP ...

BMW Motorrad International GS Trophy 2026 körs i Rumänien

Platsen för BMW Motorrad In...

Back
Top