Ripa
Ny medlem
När man ska köra högfartsprovet så måste man ha en fart på minst 50km/h under hela banan eller måste man endast köra i minst 50km/h när man gör undanmanövern och inbromsningen?
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
DEt är smartare att hålla 45 konstant en ligga i 45 och gasa upp i 50.Ripa skrev:2311390När man ska köra högfartsprovet så måste man ha en fart på minst 50km/h under hela banan eller måste man endast köra i minst 50km/h när man gör undanmanövern och inbromsningen?
prulle skrev:2311449DEt är smartare att hålla 45 konstant en ligga i 45 och gasa upp i 50.
Saabmosare skrev:2311767Precis, han kan omöjligt se vilken hastighet du kör i, däremot hör han på motorljudet om du ökar eller minskar farten. Dvs ökar du så vet han att du körde för sakta, minskar du så, tja du kör du försakta nu i stället.
Bara att hålla samma varv så kan du fela ett par kilometer +- .
Ja det är ju smart, så det blir ryckigt och noll flyt i körningen.Bärgren skrev:2311853Eller hålla 55-60.
Solid snake skrev:2311897Ja det är ju smart, så det blir ryckigt och noll flyt i körningen.
Kör du i 60 så blir det ryckigt, så är det, kanske inte med en liten moppe (dvs 125a) men med större mc blir det ryckigt som fan.Bärgren skrev:2311912Om du inte kan manövrera en hoj 5-10 km fortare än vad som är sagt så får någon annan besvara din körkompetens. Jag åker nog hellre ute på vägarna med en som kört för fort på högfartsdelen än en som hållt 45 stumt och lurat körskoleläraren.
Solid snake skrev:2313222Kör du i 60 så blir det ryckigt, så är det, kanske inte med en liten moppe (dvs 125a) men med större mc blir det ryckigt som fan.
Pr0bz skrev:2313206Jag körde i 75, han sa att jag var väldigt duktig på den banan =)
Solid snake skrev:2313222Kör du i 60 så blir det ryckigt, så är det, kanske inte med en liten moppe (dvs 125a) men med större mc blir det ryckigt som fan.
Bärgren skrev:2311853Eller hålla 55-60.
Kronen skrev:2311446du kan ju ligga i 45 - 50 el 55 - 60 också. om inte VV - gubben är lika lustig som gubben jag övnngskörde med. han sa till mig när jag hade gjort denna övningen att jag körde 5 km/h för sakta.. (det gjorde jag med.) hur fan han nu kunde veta det.
Det har jag mycket svårt att tro på.Pr0bz skrev:2313206Jag körde i 75, han sa att jag var väldigt duktig på den banan =)
Yeah right..Pr0bz skrev:2313206Jag körde i 75, han sa att jag var väldigt duktig på den banan =)
Ripa skrev:2311390När man ska köra högfartsprovet så måste man ha en fart på minst 50km/h under hela banan eller måste man endast köra i minst 50km/h när man gör undanmanövern och inbromsningen?
![]() |
Strängnäs Bike Show den 30/8
Sista lördagen i augusti är... |
![]() |
Mälaren Runt – Tillbaka till rötterna
Under lördagen kördes Mälar... |
![]() |
Fat Boy Gray Ghost – 35 år efter Terminator 2
2025-års Fat Boy Gray Ghost... |
![]() |
European Bike Week: 2-7 september 2025
Under veckan den 2 – ... |
Michael Schumachers Honda Fireblade såld på auktion
Michael Schumachers Honda F... |
|
![]() |
Dags för Mälaren runt 2025 – 16 augusti
Lördagen den 16 augusti 202... |
Retrohoj från Honda presenterad på Suzuka
Under 46:e Coca Cola 8-timm... |
|
![]() |
Sandvikens franskaste Triumph
I Norrtälje kunde vi se hur... |
![]() |
Hydet Dirt Drag #2 – Helt enkelt skitkul
Den 2 augusti körde Hydet M... |
![]() |
A ride for our child, Tyra
MC-kortegen ”A ride for our... |