Hårigaste motarden?

Nu baserar jag mina kommentarer på att man går och köper ett avgassystem och installerar en bra mappning...

Husabergen går inte att jämföra med SXV550, speciellt inte om du bara ska ha den på gatan. Aprilian har mycket mer tryck. Jag har bytt mellan min 450 och en Husa 650 med avgassystem och till och med knatten var tuffare än husan... (jag har även ägt en 650 -02 en gång i tiden)

Där SXVn hamnar efter är på tighta asfaltbanor typ gokartbana. Även om man har ett väljusterat chassie så är det svårt att hänga på och om inte annat så är den mycket mer svårkörd än en encylindrig. Offroadpartierna är inte heller till dess fördel och det är väl av dessa två anledningar vi ser färre och färre av dem.

Det är klart att det finns tuffa husor också, som tex Stefan Ljungbergs gamla SM hoj, men om det är realistiskt att ha en sån på gatan det skulle då inte jag tycka iaf.

Här haru en liten vid me min 450, toppfart med den drevningen är runt 180km/h:

[YOUTUBE-ID]tuYNsbnVAA8[/YOUTUBE-ID]
 
Det är klart att det finns tuffa husor också, som tex Stefan Ljungbergs gamla SM hoj, men om det är realistiskt att ha en sån på gatan det skulle då inte jag tycka iaf.

Vet du vart den motorn bor nu? Den går inte på gatan iaf. :D
 
Har en Husaberg FS650e -06a med massa trim och mapp. Har aldrig kört nått så brutalt och smidigt. Men klart de får underhållas. Tror Aprilian är en mer snällare gat anpassadhoj och Husan är mer åt banhoj hållet. Jag hade nog varit väldigt kluven om jag hade fått välja mellan de två :va Vill man ha stånka eller twin.
 
Nyheter
Sandvikens franskaste Triumph

I Norrtälje kunde vi se hur...

Hydet Dirt Drag #2 – Helt enkelt skitkul

Den 2 augusti körde Hydet M...

A ride for our child, Tyra

MC-kortegen ”A ride for our...

Mälaren Runt #40 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti kör...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP

För att fira den trefaldige...

Dragracing-EM på Tierp Arena 7-10 augusti

Den 7–10 augusti 2025 förva...

Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Back
Top