Flyttar man bakåt flyttar man tyngdpunkten bakåt, vilket självklart gör hojen mindre stoppiebenägen.
Skulle hojen bli mindre stoppiebenägen om man tryckte sitt arsel hårdare mot sadeln?
Om vikten är fördelad 50% på sadeln och 50% på styret. Fötterna hänger i luften. Sen flyttar kroppen så att 100% av kroppsvikten kommer på sadeln, så borde stoppieeffekten bli mindre. Om du klarar av att hålla kvar vikten där när du börjar bromsa.
Du är ju bara envis och hänger upp dig på ordet "trycker", som någon råkat skriva. Och det är din enda livlina i den här diskutionen där du annars bara har skitfel.
Men hur tycker du själv att kroppens vikt skall fördelas?
Du är ju en oerhörd motståndare till att ha vikten på yttre fotpinnen.


) så reser sig hojen. Inte mycket men klart tillräckligt för att byta spår i en kurva, givetvis även beroende på hur fort det går också, ju fortare, desto hårdare får man trycka. Likadant motsatt, trycker jag på innerpinnen så faller hojen inåt. I min värld känns det som att om jag vid ganska mycket nedlägg trycker lite för hårt på innerpinnen så viker sig hojen och herrn lowsidar.