Hälsa med knuten näve?

Sen är jag för gammal och svennig för att hålla på med sånt, men det gör inget för jag är asbra på en massa andra saker:)

Njae... Att du är gammal och svennig betyder egentligen bara att du börjar med det lite för sent, och att du gör det liiite fel, eller i aningens fel sammanhang - och att du ens gör det är en säker indikator på att dom coola redan gör något annat.

Edit:

...rent generellt hållet, alltså. Kafka är ju alltid aktuell.
 
Last edited:
...ja, för det dyker ju inte upp sådana trådar en 5-50 gånger om året på sporthoj... :glömdet

Jo, men det brukar vara senare på året, mitt i körsäsongen som folk börjar fundera över det.

Just nu är vi inne i "hjälp min blinkers blinkar för fort, för långsamt eller för svagt"
(aka: www.blinkhoj.com) och under vintern är det mer strypning av Hajabusor för A2 som gäller.

Var tid har sin charm...
 
Jo, men det brukar vara senare på året, mitt i körsäsongen som folk börjar fundera över det.

Just nu är vi inne i "hjälp min blinkers blinkar för fort, för långsamt eller för svagt"
(aka: www.blinkhoj.com) och under vintern är det mer strypning av Hajabusor för A2 som gäller.

Var tid har sin charm...

Inte att förglömma, oljetrådarna har dykt upp nu med. :hihi
 
Ööhhh, hälsa med knuten näve "Gearbox" !?.Förmodar att du menar att man ska låtsasboxas vid ett stop annars så är jag vilse i frågan.Om jag har rätt så är inte det lite väl barnsligt, eller !?.Mossade för övrigt på ett flertal hojåkare på årets premiärtur i Lördags när jag hämtade hem hojen efter vinterförvaring med öppen hand och farten uppe.Glad att jag inte försökte stånga av mina mötande hojåkare med knuten näve.Hade nog gjort riktigt ont.Men som sagt, det var nog inte så du menade. :crash
 
kanske ska fistbumpa i luften,, dont you, worry about me!
breakfastclub-bender.jpg
 
Jag tycker nog på tal om det vi borde komma på en bra nationell till en början, varning för möte med länsman!
Alltför många gånger har jag varnat me ljus o grejer o folk undrar va fan vill den idioten då?

Vad vore bäst. Blinka med ljusen o inte hinna med den fina hälsningen? Eller visa otydliga tecken med vantar?
Alla kan köra runt med tre olika skyltar!

Varning för blå man!
HEJ !!!
Du har punka!

Det finns ju erkända, vifta med ett finger i luften eller hålla upp två fingrar för att symbolisera de gamla saftblandarna på polistaken (två stycken).

Men jag tycker att "sakta ner"-tecknet (handflata mot marken, rör upp och ner) förstås mycket enklare av motparten.
 
Kasta bacon på mottrafikanten, det förklarar ju tydligt att det finns grisar i närheten!
 
Jag fick för mig att highfivea en sån där rödorange-randig flärp som står vid vägarbeten, jag hade fått för mig att dom borde vara lite mjuka av säkerhetsskäl. Det var den inte alls :crash

Mjaah, de är "mjuka" att köra på med bilar. :hihi
 
Den generella tanken är väl att det är ett smidigare handslag/high five?
Det passar som ett hejande handslag, en high-five efter att något snyggt gjorts, ett hejdå m.m.
Vart kommer det ifrån? Inte en blekaste aning, men jag vet inte heller varför vi skakar hand eller gör high-five heller.

Vad gäller tecken för Farbror med stort f, som någon frågade efter, så var det lättare slag med knuten näve på hjässan som gällde under min moppetid. Jag har även sett det på andra håll, så jag har antagit att det är skapligt vedertaget.
 
Vad gäller tecken för Farbror med stort f, som någon frågade efter, så var det lättare slag med knuten näve på hjässan som gällde under min moppetid.

När utdelades detta slaget du nämner? I mötande trafik? Vid ett vanligt samtal? Vid omkörning?
 
Haha, det var såklart på eget huvud man slog ;) Glömde bort att jag var på Sporthoj där man ska misstolka allt som misstolkas kan :krama
 
Nyheter
Idag inleds nationella potthålsveckan

I år äger Nationella Potthå...

Nationella Potthålsveckan 1-7 maj

Det är återigen dags för Na...

Motorcykelns Dag 3 maj

Den 3 maj är det Motorcykel...

Bilprovningen: Brister hos var fjärde motorcykel

Foto: Bilprovningen Våre...

Europeisk kampanj för säkrare motorcykelkörning

Den europeiska branschorgan...

Bara två månader kvar till Gotland Ring Bike Week !!

En liten påminnelse om året...

2 månader kvar till Gotland Ring Bike Week !!

Nu är det bara två månader ...

Nya Indian Pursuit Elite

Screenshot Indian Motorc...

Icons of British Originality

Åtta team från åtta länder ...

BMW presenterar R 12 G/S

BMW Motorrad har presentera...

Back
Top