Gsxr750W Renovering

Qwerty

Livs drömmare
Gick med
9 Mar 2003
Ort
Sthlm
Hoj
Piaggio Liberty 2T
Håller på och river min 750 eftersom att den tar en hel del olja på gaspådrag.
Har rivit av topp och cylinder.

Provade fylla insug och sedan avgas sidan med T-röd för att se ventil tätheten. Inte en droppe på någon sida. Ev fuktade det lite på treans cylinder på avgassidan men det var efter 5min. Hur mäter jag upp ventiltätningarna?


Mätte upp kolvringsgapet monterad i cylinder ca 0,30 (service säger 0,5mm)på 1an och 4ans övre ring. Inte tagit av flera eller mätt mera, vågade inte ta av den andra ringen verkade svårt utan att ha av den. Frågan är om det är där problemet sitter? Enligt mej så är det om maskin tar olja på påslag så är det i toppen på avslag i cylindern. Stämmer det?
 
Kanske det är dags att hona cylindrarna. Blir cylinderloppen för blanka så att du inte ser några "repor" i cylindrarna, smiter oljan lätt förbi. Kolvringar byter du naturligtvis samtidigt.
 
Nu är man ju inget proffs, men honings repor är där. Sett bra mycket värre cylindrar som fungerat.
Men det kanske är en lösning.
 
Back
Top