GSX-R750 i Uppsala trakten efterlyses!

  • Thread starter Thread starter Sb
  • Start date Start date

Sb

Nånting händer, det är nåt skumt pågång
Gick med
13 Oct 2003
Ort
Uppsala
Hoj
Suzuki GSX-R1000 K8
Hej!

För att göra en lång historia kort så har jag el fel på hojen.
Jag trodde det var laddregulatorn för den mätte inte rätt när vi provmätte den. Fick en annan regulator som inte heller fungerade.

Nu har hojen stått hos JHAM i tre veckor. Dom påstår att allting (inklusive laddregulatorn) ger rätt värden. Dom vet inte vad det är för fel och säger att det enda som går att göra är typ att köpa nya delar och byta en efter en.

Jag tycker det låter dyrt att byta ut delar som kanske inte är trasiga...

Så jag skulle vilja prova mina två laddregulatorer i någon annans hoj för att få svart på vitt om dom fungerar eller inte.
Det är en Suzuki GSX-R750 -00 jag vet att andra årsmodeller har samma regulator och kanske även andra hojar??

Hursomhelst, har du en hoj med en laddregulator som har en kontakt som på bilden nedan och inte skulle ha något mot att vi testar att sätta dit min och mäter om den laddar, hör av dig! (här i tråden eller via PM)

Tack och bock på förhand!

/Sara
 

Bifogat

  • RR55-web.jpg
    RR55-web.jpg
    8.4 KB · Visningar: 177
Fyfan för svårhittade elfel. Jag kan inte hjälpa dig tyvärr, men här får du en säck sympati i alla fall..
 
Tjoho!!
Hojen laddar igen!! :banana :banana :banana


:Bugar Kamikaze Kid, RaceRepairs :Bugar



(tack också till alla andra som på olika sätt varit inblandade med mätningar, låna ut grejer och moraliskt stöd!)
 
Tjoho!!
Hojen laddar igen!! :banana :banana :banana


:Bugar Kamikaze Kid, RaceRepairs :Bugar



(tack också till alla andra som på olika sätt varit inblandade med mätningar, låna ut grejer och moraliskt stöd!)

Ja då ses vi till helgen:yoparty
Både Rörberg o Rörken
Kul!
 
Generatorn, statorn, vibratorn.. :va
Nåt elektriskt, tror jag :rolleyes:

Kidden kan säkert berätta när han har tid.

Nån hade stulit vibratorn...

Nä det var generatorlindningen som gett upp.
Provkörde först systemet genom att koppla en annan hojs generator till elsystemet på Sb:s 750 samt jordade ihop dessa 2 hojarna.
Då laddade den ordentligt så då var ju hojens elsystem ok.
Sen när väl min vän vaknade och 26 timmar försenad levererade en generatorlindning så kunde den monteras och provas.
Och japp då funkade det.

Nu så får vi låna den tills beslut tagits om han ska sälja den eller om det beställs en ny elller begagnad hittats!

Brumm brumm....
 
*/ ?>
Nyheter
Nya idéer för tvåtaktsmotorn

Kawasaki har lämnat in en p...

Nya idéer för tvåtaktsmotorn

Kawasaki har lämnat in en p...

Custom Motor Show satsar på över 100.000 besökare

Custom Motor Show ställer ä...

Custom Motor Show satsar på över 100.000 besökare

Custom Motor Show ställer ä...

Gotland Ring Bike Week 2026, förlängt Early Bird erbjudande!

Den 3-5 juli slår vi upp po...

Gotland Ring Bike Week 2026, förlängt Early Bird erbjudande!

Boka din plats på Gotland R...

Gotland Ring Bike Week 2026, early bird erbjudande!

Boka din plats på Gotland R...

Förarkurser på Nürburgring

Nu är datumen för båda föra...

Brembo presenterar TrackTribe

Brembo presenterar TrackTri...

21/12 är sista dagen beställning av Katalogen 2026

Stora Motorcykelkatalogen 2...

Back
Top