GSX-R 600 el ZX6R??

jokkali

dolphins are gay sharks
Gick med
18 May 2008
Ort
linköping
Hoj
GSXR-600 k1
Hallå där ute??

funderar på att köpa en Suzuki gsx-r 600 eller en Kawasaki zx6r..
Är det någon här som har erfarenhet av dom och lust att skriva fördelar och nackdelar, servicintervaller ,är det stor skilnad på service kostnaderna.

Tackar och:yoparty
 
kvalite o de kan man distkutera vid sidan om då dagens sport motorcyklar har någorlunda samma kvalite.
Prestanda behöveer man inte kolla iheller om man inte är rossi o ska mata gas för bättre varvtider.

jag är 184 o fördelarna med gsx r är att jag satt bättre på den än ninjan när jag provsatt men valde r6 efter snyggheten och hur jag satt på den, sedan tycker jag att gsxren än zx6r är snyggare men smaken är som baken. jag har ingen koll på serviceintervaller mellan dessa två hojar på min r6 är det 1000 mil, tor gsx ren har samma men inte säker.
 
Kan ju underlätta att veta vilka årsmodeller det rör sig om, men generellt sett skiljer det väldigt lite mellan japanska standardsporthojar.
 
:dummerTack för svaren..
Det är rör sig om årsmodellerna 00-05 som jag har kollat efter. Ska iväg och kolla på en GSX-R -01 nästa helg och det lutar åt det blir den om den är i bra skick.. Ska ha med mig en kompis som kan mer om mc än vad jag kan(jag kan inte mycke :va )Men finns det något särskilt som man ska kolla efter??
 
Nyheter
Fat Boy Gray Ghost – 35 år efter Terminator 2

2025-års Fat Boy Gray Ghost...

European Bike Week: 2-7 september 2025

Under veckan den 2 – ...

Michael Schumachers Honda Fireblade såld på auktion

Michael Schumachers Honda F...

Dags för Mälaren runt 2025 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti 202...

Retrohoj från Honda presenterad på Suzuka

Under 46:e Coca Cola 8-timm...

Sandvikens franskaste Triumph

I Norrtälje kunde vi se hur...

Hydet Dirt Drag #2 – Helt enkelt skitkul

Den 2 augusti körde Hydet M...

A ride for our child, Tyra

MC-kortegen ”A ride for our...

Mälaren Runt #40 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti kör...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP

För att fira den trefaldige...

Back
Top