Gsx 750 -83 rasslar

Erico

Ny medlem
Gick med
9 Jul 2020
Ort
Vännäsby
Hoj
Suzuki gsx 750 es
Hej, här kommer en fundering från en ny medlem. Jag har en gammal 750 es som rasslar som tusan på tomgång när den är kall. Rasslet försvinner när man håller in kopplingen. Har bytt koppling och kunde inte känna nått glapp i korgen. Hoppas nån här kan tipsa om ev åtgärd.
Eric
 
Har du verkligen kontrollerat kopplingskorgens ryckutjämnare?

Gör som oss andra som helst vill köra istället för att mecka, laga inget som inte är trasigt. Sätt i öronproppar.
 
Kunde inte se nått som skulle kunna va en ryckutjämnare. Ska den sitta i korgen?
 
Kika baktill på kopplingskorgen, visst sitter det ett antal fjädrar där som hålls på plats av ett par stora nitar?

https://www.ebay.com/itm/Suzuki-GSX750-Katana-clutch-basket-outer-clutch-/252918215574

Kika på sista bilden. Det är inget du lagar själv om du inte har tillgång till nitar och fjädrar. I min ungdom gjorde jag brutallagningar och pulade dit brickor som tog upp slacket på fjädrarna. Skyll inte på mig om en bricka letar sig in mellan vevaxel och kamkedja! You've been warned!
 
Nu hade jag inte lös korgen utan ruckade men kunde inte känna nått glapp. Får semester idag så det blir att undersöka kommande vecka. Tack för tipset
 
Bry dej inte om kopplings rassel hojen är inte värd några större pengar.. ställ dig bredvid en ducati med torrkoppling o helt plotsligt upplever du din gammel hoj som tyst o fin.
 
Har sträckt ut fjädrarna på baksidan av korgen med en stor mejsel å det blev super bra, knäpptyst. Vet bara inte hur hårt jag ska dra muttern som håller ihop korgen på axeln. Dra jag den för hårt funkar inte kopplingen??
 
Dra gärna muttern med en muttersmack.
Eller se till att du har ett mothåll när du drar åt för hand.
Var noga med vikbrickan och använd låslack i gängorna
 
Får fan inte kopplingen att funka om jag drar muttern annat än för hand. Satt ingenting när den skulle lossas i början heller somnat minns??
 
Min gsx750 tsnkades i förra veckan. Idag när jag gick in garaget stank det bensin. Den stod och droppade. Har inte kört nånting. Vad kan det vara? Tack på förhand. Försöker bifoga film, men går spdär
 
Jag är förvånad att du inte fått tydligare svar. Rasslande kopplingskorg är standard på dessa efter några år. Om det försvinner när du drar in kopplingen eller varvar över tomgång behöver du inte oroa dig. Tyvärr har jag glömt den exakta tekniska beskrivningen på problemet (jag sålde min 750 ES 1997) men det hade med nitningen av korgen att göra. Fortsätter det när du drar in kopplingen är det dags att byta kopplingskorg.
 
Nyheter
Höstrusch för våra fotografer

Inte bara sommarmånaderna, ...

Jonathan Rea avslutar sin racingkarriär

Efter nästan två decennier ...

Yamaha debuterar med V4 i MotoGP

Yamaha har meddelat att för...

Hojmys i Ugglans Park

Ända sedan början av 90-tal...

MC-mässan 2026

MC-Mässan är tillbaka 23–25...

Bike kör Stark Varg EX!

Under hösten kommer Bike gö...

Customhoj Bike Show 2026

Den 23 till 25 januari körs...

Racing på Kjula Dragway till helgen

Den kommande helgen (23-24 ...

Harley-Davidson och MotoGP lanserar Harley-Davidson Bagger World Cup

Harley-Davidson och MotoGP ...

BMW Motorrad International GS Trophy 2026 körs i Rumänien

Platsen för BMW Motorrad In...

Back
Top