Gsx 1100f

bengtshjo

Ny medlem
Gick med
3 Jun 2010
Ort
tibro
Hoj
90 gsx1100f
har trubbel med bågen, har en gsx1100f 1990, startade den efter vintern o den går på 3 cyl , gnista finns , nya stift , får soppa , vad kan vara fel
 
Last edited:
Tändspole? Prova byta plats på dem, se om felet vandrar?
 
Om endast en cylinder misständer så lär det inte bero på tändspolarna. De tänder parvis (1 och 4 resp. 2 och 3 samtidigt).

Kolla tändkablarna. Det är inte ovanligt att tändkablarna glappar i spolen eller i tändhatten. Om det glappar vid tändhatten (och längden på tändkabeln tillåter), klipp av 10 mm av kabeln och skruva tillbaka tändhatten.
 
Rätt enkelt att utesluta en hel del saker. Har en gnista, bensin och kompression så SKA det funka. Kolla alla tre så hittar du snabbt felet.
Kompressionen är lite krångligare att kolla, men har du tillgång till en provare så gör det först o främst.
Skulle gissa på att det krånglar där.
Om det nu är som du säger att den får bensin. Vanligt att äldre hojar får problem med flödet i förgasarna då avlagringar och annat ligger och samlas.
 
Vet en gång då jag skulle starta upp min efter vintern. Var ett helsike.... Den ville inte alls vara med.

Körde med startkablar och matade startgas en bra stund innan den hoppade igång hjälpligt. Haltade runt en stund innan den gamla bensinen var väck (alternativt avlagringar följde med ut) och sedan gick den som vanligt.

Jag skulle sett till att det var färsk bensin i och sedan gett den en liten stund att hacka framåt. Kanske räcker det lilla.
 
Nyheter
En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma

När en hojfirma i Tombolo i...

Äldre än en gentleman

Vi har fotograferat en 100 ...

MV Agusta återgår till 100% eget ägande

MV Agusta Motor S.p.A. till...

MV Agusta åter självständigt

MV Agusta Motor S.p.A. till...

Kurviger – Appen som hittar vägarna du inte visste att du ville köra

Att köra motorcykel handlar...

Richa blickar framåt mot 70 år i branschen

Bike var på plats på Richa ...

Back
Top