Hej!
Vi har fått problem med tälten!
Vår avsikt med gruppköpet var att kunna erbjuda lägsta pris för ett bra tält och samtidigt ge tävlande och depåbesökare ett ännu attraktivare depåområde.
I våra kontakter med Kinaföretaget har vi hela tiden påpekat behovet av snabb leverans och att vår beställning kommer fredag den 24:e mars. Vi har fått bekräftelse på att tillverkningstiden i Kina är 10 dagar och att båtfrakten är 28 dagar till Göteborg ( inte 26 som vi först informerats om ) oavsett om köpet handlar om en hel 20 fots container eller del i container. Under gårdagen bekräftades möjligheterna att hämta tältleveransen i Rotterdam, vilket vi var beredda att göra för att spara en vecka.
Som ni förstår är Kinaföretaget väl medvetna om vår tidspress. Tyvärr innehöll morgonens e-post ett meddelande att man nu fått några riktigt stora orders och då den här tiden på året är den mest hektiska klarar man inte av att leverera vår kommande beställning på den tidpunkt vi diskuterat. Vi uppskattar Kinaföretagets uppriktiga och ärliga agerande även om det ställer till problem för oss.
Team Berra Racing är ledsna för den uppkomna situationen men kan inte göra mer än att be om ursäkt för svikna förhoppningar. Vi har lagt ned ett stort ideellt arbete på gruppköpet och tycker det vore synd om det hela skulle rinna ut i sanden. Många av dem som tecknat order uppger att de redan har ett tält men att detta är för litet, för tungt eller krångligt att hantera.
Situationen är nu sådan att några tält kan inte levereras under våren utan först vid tävlingsuppehållet i sommar. Vi kontaktar samtliga som tecknat order om de vill stå kvar för sommarleverans eller avboka. De som betalat in och avbokar får naturligtvis tillbaka hela beloppet. Har vi tillräckligt många som står kvar med sin beställning läggs denna nu en vecka senare, alltså fredag 31:e mars för att garantera Kinaföretaget tillräcklig framförhållning. Köpet görs som meddelats tidigare med rembursförfarande vilket innebär att leverantören måste hålla avtalat tidsschema för att få ut sin ersättning.
Roadracinghälsningar Team Berra Racing