Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Direktdriven flygplanspropeller med variabel stigning som last kanske?
Fast inte vet jag var man får tag i sådana...
Man kan säkert få fram något mått på varvtalet via frekvensen och momentet genom att mäta strömmen som elmotorn ger men det är inte så man gör och det beror antagligen på att det är svårt att mäta strömmen särskilt exakt.
Man monterar elmotorn i en vagga med en hävarm till en kraftgivare och därigenom mäter man momentet. Varvtalet mäter man enklast med en hallgivare, vilket är gott nog för de flesta hemmapulare.
För högre noggrannhet kopplar man en pulsgivare direkt till vevaxeln.
Direktdriven flygplanspropeller med variabel stigning som last kanske?
Fast inte vet jag var man får tag i sådana...
Koppla ihop bänken med sagda generator, stoppa in ett teslabatteri i kåken o ta betalt för körningar samtidigt som du laddar huset ????
Bra inlägg!Man behöver inte krångla till det...
Ni krånglar till det.
Kan man inte bara låta gravitationsfältet från närmsta svarta hål att dra ut bänksiffran ur motorn med hjälp av ett skruvstäd o en tavelkrita?
Igår rörde det sig sakta i bänkprojektet.
Skrotet från hamburgsund ned kom till garaget. en axel med lagerbockar o ett litet svänghjul med olika bult mönster samt ett svänghjul från en penta version av bm1113 motorn mer känd som bm boxer motorn i landkrabbe utförande.
Det fina med svänghjulet är att startmotorkransen är kvar så att det går att starta hojen med fotpedal på bänken. och att det väger ca 100kg förståss. (crackpipe, svänghjulet är i stål)
Ska låta det bero en stund för vi har ett inkrom till en stor elmotor på jobbet som väger ca 160kg som vi avvaktar om kunden vill ha tillbaks, annars är den min.
Tycker för övrigt att det är märkligt att nån som varit i verkstadsbranschen så länge som jag har svårt att hitta en stor järnklump.
PÅ hojfronten så håller jag på o miklar med en ny halvautomatisk växlingsmekanism.
jag har handlat en ny oljepump som flödar 100ggr mer (kanske inte ens en överdrift).
Remdrivning av kompressorn samt en liten tryckökning
samt en uppdaterad vev som ska tåla mer varv o effekt.
Sedär ja. Ni fick ur skrotet ur bilen utan krossade fötter eller andra skador kul o se att grejor kommer till användning istället för att bara ligga år efter år o ta plats.
Lycka till o är det något hojtar du bara)
Mvh moddaren
Renwick?Det kommer ju se ut som hemma hos han Renwick hos dig om max 5 år![]()
En vecka kvar!
Nu är det exakt en vecka kv... |
|
![]() |
Farligt vilseledande alkomätare på marknaden
Ett stort oberoende test ut... |
![]() |
Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey
För att fira den trefaldige... |
![]() |
Vi provkör Indian Sport Chief RT
I Allt om MC nummer 8 som k... |
Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma
När en hojfirma i Tombolo i... |
|
Äldre än en gentleman
Vi har fotograferat en 100 ... |
|
![]() |
MV Agusta återgår till 100% eget ägande
MV Agusta Motor S.p.A. till... |
![]() |
MV Agusta åter självständigt
MV Agusta Motor S.p.A. till... |
![]() |
Kurviger – Appen som hittar vägarna du inte visste att du ville köra
Att köra motorcykel handlar... |
![]() |
Richa blickar framåt mot 70 år i branschen
Bike var på plats på Richa ... |